Jacques DELORS, bývalý predseda Európskej komisie. PHOTO: © Communautés européennes 1985

Vo veku 98 rokov zomrel Jacques Delors, bývalý predseda Európskej komisie

Vo veku 98 rokov v stredu zomrel bývalý predseda Európskej komisie (EK) Jacques Delors, oznámila jeho dcéra Martine Aubryová. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Delors podľa dcéry, ktorá je starostkou severofrancúzskeho mesta Lille, zomrel v spánku vo svojom dome v Paríži. Na poste šéfa EK pôsobil Jacques Delors až tri funkčné obdobia, a to v rokoch 1985 až 1994, počas ktorých zohral významnú úlohu predovšetkým pri vzniku jednotného trhu, Schengenského priestoru, programu Erasmus pre študentské výmenné pobyty a zasadil sa aj o vytvorenie jednotnej meny euro. Jeho snaha o prehĺbenie európskej integrácie však narazila na odpor niektorých členských štátov, najmä Británie pod vedením vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej.

Vo francúzskej politike zastával v rokoch 1981-1984 funkciu ministra financií vo vláde socialistického prezidenta Francoisa Mitteranda. V roku 1995 odmietol kandidovať za francúzskeho prezidenta, a to aj napriek tomu, že v prieskumoch verejnej mienky výrazne dominoval. Toto rozhodnutie neskôr odôvodnil tým, že mal až „príliš veľkú túžbu po nezávislosti“. Po odchode z vedenia eurokomisie založil Inštitút Jacquesa Delorsa – think-tank, ktorý sa snaží podporovať európsky federalizmus. Delors v posledných rokoch varoval pred nebezpečnostnom populizmu a vyzýval tiež na „odvážne“ riešenia dôsledkov brexitu – vystúpenia Británie zo štruktúr Európskej únie.

Viac..  Správa skupiny odborníkov na vysokej úrovni pre budúcnosť politiky súdržnosti EÚ

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európski lídri ocenili zosnulého Delorsa ako tvorcu a budovateľa Európy

Európski lídri vzdali hold Jacquovi Delorsovi, bývalému predsedovi Európskej komisie, ktorý zomrel v stredu v …

Consent choices