Juraj Blanár (SMER-SD), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí. PHOTO: TASR

Minister Juraj Blanár víta čiastočný vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu

Členské štáty Európskej únie 30. decembra 2023 jednomyseľne schválili dohodu o čiastočnom začlenení Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár privítal rozhodnutie, ktoré od marca 2024 zaradí obe krajiny do európskej zóny voľného pohybu v rámci leteckých a námorných ciest. Rokovania o otvorení pozemných hraníc budú na európskej úrovni pokračovať počas budúceho roka.
Šéf slovenskej diplomacie ocenil, že súčasťou dohody je aj nevyhnutná spolupráca pri ochrane vonkajšej hranice Európskej únie s cieľom zintenzívnenia boja proti nelegálnej migrácii. Na tento krok apelujeme od začiatku, Schengen umožňuje občanom voľný pohyb v európskom priestore, no vplyvom migračnej krízy dnes nie je plne funkčný. Potrebujeme preto vyvinúť maximálnu snahu na jeho obnovu,“ uviedol Juraj Blanár.
Slovenská republika dlhodobo podporuje plnohodnotné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskej zóne. Technické predpoklady pre úplné začlenenie splnili oba štáty už v roku 2011. „Rozhodnutie je pozitívnym krokom, ktorý rozšíri náš európsky schengenský priestor. Verím, že počas budúceho roka sa podarí proces vstupu Bulharska a Rumunska plne dokončiť,“ doplnil minister J. Blanár.
Schengenský priestor, v ktorom môže v súčasnosti voľne cestovať viac ako 423 miliónov obyvateľov bez kontrol na vnútorných hraniciach, bol vytvorený v roku 1985. Momentálne zahŕňa 23 z 27 členských štátov Európskej únie (okrem Bulharska, Cypru, Írska, Rumunska) a všetkých členov Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko). Slovenská republika sa stala súčasťou Schengenu 21. decembra 2007.

 

Viac..  Vladimír Bilčík: Rusko sa pokúšalo zasahovať do práce Európskeho parlamentu prostredníctvom špiónov. VIDEOBLOG

O red

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Členstvo v Únii prinieslo Slovensku tisícky projektov a investícií vo výške 30 miliárd eur

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár v utorok otvoril sériu podujatí, …

Consent choices