Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas zasadnutia vlády. PHOTO: TASR/AP Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, center, attends the weekly cabinet meeting at the the Kirya military base in Tel Aviv, Israel Sunday, Dec. 31, 2023. (Abir Sultan/Pool Photo via AP)

EÚ odsúdila výzvy izraelských ministrov na vysťahovanie Palestínčanov z Gazy

Európska únia sa pridala k Spojeným štátom, Parížu aj Berlínu a v stredu večer ostro odsúdila nedávne vyjadrenia dvoch krajine pravicových izraelských ministrov, podľa ktorých by mali byť Palestínčania nabádaní k tomu, aby sa vysťahovali z Pásma Gazy, kam by sa tak mohli vrátiť izraelskí osadníci. Informovala o tom agentúra AFP.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil na platforme X predmetné vyjadrenia za „poburujúce a nezodpovedné“. Napísal tiež, že izraelský minister financií Bezalel Smotrič a minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir svojimi vyhláseniami očiernili palestínske obyvateľstvo Pásma Gazy, keď apelovali na vypracovanie plánu jeho vysídlenia. „Nútené vysídľovanie je prísne zakázané ako závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ dodal Borrell s tým, že v tomto smere záleží aj na slovách.

Ben Gvir vyzval v pondelok na rýchle riešenie podporujúce emigráciu obyvateľov Pásma Gazy. Odchod Palestínčanov a opätovné založenie izraelských osád je podľa neho „správne, spravodlivé, morálne a ľudské riešenie“. Podobne sa ešte v nedeľu vyjadril aj Smotrič, ktorý pre izraelský vojenský rozhlas povedal, že ak bude Izrael vo vojne s Hamasom postupovať správne, dôjde k exodu Palestínčanov „a my budeme žiť v pásme Gazy“.

Viac..  Európa závislá od plynu vymieňa jedno energetické riziko za iné

Izrael za tieto tvrdenia v uplynulých dňoch odsúdili USA, Francúzsko aj Nemecko, ktoré vyzvali jeho vládu, aby sa zdržala takejto „poburujúcej a nezodpovednej rétoriky“. Smotrič, ktorý je považovaný za obhajcu vízie tzv. Veľkého Izraela a zasadzuje sa tiež za anexiu Západného brehu, už medzičasom reagoval na kritiku zo strany USA. Uviedol, že Spojené štáty si váži a považuje ich za „najlepšieho priateľa“ Izraela. Dodal však, že Izrael „nie je ďalšou z hviezd na americkej zástave“ a urobí v prvom rade to, čo považuje za najlepšie pre seba. „Exodus státisícov ľudí z Gazy umožní vrátiť sa domov obyvateľom z periférie Pásma Gazy,“ dodal na platforme X.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

potraviny

Ostrá kritika zo strany slovenských mlynárov: ohrozenie potravinárstva pre „bruselských byrokratov“

Mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov. Vedenie Európskej únie a najmä tamojší byrokrati …

Consent choices