Humanitárna pomoc Ukrajine. PHOTO: MV SR

Slovensko reagovalo na výzvu EK a posiela Ukrajine humanitárnu pomoc

Už takmer 680 dní trvá ruská vojenská agresia na Ukrajine. Pre ukrajinské civilné obyvateľstvo, ktoré je v akútnom stave núdze, je humanitárna pomoc častokrát jedinou možnosťou ako môže preklenúť náročné zimné obdobie.

Na základe žiadosti Ukrajiny o poskytnutie humanitárnej pomoci, ako aj výzvy Európskej komisie, aby členské štáty nepoľavovali v preukázaní solidarity s civilným obyvateľstvom zasiahnutým vojnovým konfliktom, Slovenská republika poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc v celkovej hodnote 203 492,06 EUR.

Humanitárna pomoc s hmotnosťou 21 ton zahŕňa elektrocentrály, ohrievače, oblečenie a lekárničky zo zásob Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky. Potraviny, balenú vodu a oblečenie zo zásob Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Na zabezpečovaní humanitárnej pomoci sa podieľa aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Prijímateľmi pomoci je Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny, Kyjev; Ministerstvo vnútra Ukrajiny, Ľvov; Regionálny podnik Donetskteplokomunenerho, Doneck a Mestská rada mesta Pokrovsk v Doneckom regióne.

Viac..  Nové posúdenie potrieb Ukrajiny: aktualizované náklady na rekonštrukciu a obnovu

Na prepravu bude využité medzinárodné humanitárne logistické centrum Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany (tzv. SK HUB), pod správou sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v Haniske pri Košiciach, odkiaľ bude humanitárna pomoc prepravená príjemcom na Ukrajinu cez transport hradený Európskou komisiou.

Krízy môžu postihnúť každú krajinu a solidarita medzi krajinami môže byť kľúčovým prvkom riešenia globálnych výziev. Pomoc Ukrajine môže v budúcnosti znamenať podobnú podporu Slovensku zo strany iných krajín v prípade akejkoľvek krízy.

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament schválil zásadnú rozpočtovú podporu pre Ukrajinu a EÚ

Europoslanci schválili dlhodobé financovanie pre Ukrajinu, platformu Strategické technológie pre Európu (STEP) a súvisiace zásadné …

Consent choices