Vladimír Bilčík, europoslanec /EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Vladimír Bilčík: Rusko sa pokúšalo zasahovať do práce Európskeho parlamentu prostredníctvom špiónov. VIDEOBLOG

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

Poslanci odsudzujú pokračujúce ruské snahy podkopať európsku demokraciu

• Hlboké znepokojenie nad správami, že lotyšská europoslankyňa Tatjana Ždanoka mohla pôsobiť ako informátorka ruskej bezpečnostnej služby FSB
• Poslanci sa obávajú, že Rusko poskytuje naratívy krajne pravicovým stranám a aktérom v EÚ s cieľom zvrátiť podporu Ukrajine
• Parlament je znepokojený údajnými vzťahmi medzi katalánskymi separatistami a ruskou administratívou

Poslanci varujú pred zvolenými politikmi a stranami v Európe, ktorí vedome slúžia záujmom Moskvy a podkopávajú jednotu a demokraciu EÚ. V uznesení prijatom s 433 hlasmi za, pričom 56 bolo proti a 18 sa zdržalo hlasovania, Parlament vyjadruje svoje pobúrenie a vážne znepokojenie nad neustálym úsilím Ruska podkopať európsku demokraciu rôznymi formami zasahovania a dezinformácií.

V texte sa píše, že Kremeľ sa pokúša zasiať rozdiely medzi európskymi občanmi, preto Moskva verbuje niektorých europoslancov ako „agentov vplyvu“ a vytvára si závislý vzťah s určitými európskymi politickými stranami, a to aj prostredníctvom financovania. Títo potom posilňujú ruskú propagandu a slúžia záujmom Ruska.

Vyjadrujúc hlboké znepokojenie nad nedávnymi správami v médiách, že lotyšská europoslankyňa Tatjana Ždanoka údajne pôsobila ako informátorka ruskej bezpečnostnej služby FSB, uznesenie zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby Európsky parlament aj lotyšské orgány túto záležitosť dôkladne vyšetrili a určili vhodné sankcie a postup trestného konania. Uznesenie zároveň poukazuje aj na ďalšie prípady europoslancov, ktorí vedome slúžia záujmom Ruska, a to aj prostredníctvom falošných volebných pozorovateľských misií na územiach okupovaných Ruskom.

Rusko sa zameriava na rôzne krajiny EÚ

S odvolaním sa na pravidelné odhalenia v celej Európe počas mnohých rokov sú poslanci pobúrení tým, že Rusko, ktoré často porušuje legislatívu členských štátov EÚ, našlo spôsoby, ako poskytnúť značné finančné prostriedky politickým stranám, politikom, úradníkom a hnutiam v niekoľkých demokratických krajinách, aby zasahovali a získali vplyv v ich demokratických procesoch. To zahŕňa poskytovanie bankových pôžičiek, kúpnych a obchodných zmlúv a uľahčenie finančných aktivít.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Nepodporila som návrh na zníženie emisií z odvetvia budov

V texte sú uvedené aj príklady nedávnych ruských pokusov o zasahovanie v rôznych krajinách, vrátane dodávania naratívov krajne pravicovým politickým stranám a aktérom v Nemecku a Francúzsku s cieľom zvrátiť verejnú podporu Ukrajine, ale aj na Slovensku. Poslanci sú tiež znepokojení rozšírenými dezinformáciami a nezákonným obsahom šíreným na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.

V kontexte podpory zo strany Moskvy pre separatistické hnutia v Európe sú poslanci mimoriadne znepokojení údajnými vzťahmi medzi katalánskymi separatistami vrátane zástupcov regionálnej katalánskej vlády a bývalého regionálneho prezidenta a súčasného poslanca Európskeho parlamentu Carlesa Puigdemonta na jednej strane, a ruskej administratívy na strane druhej. Parlament chce, aby sa prípady, ktoré sa týkajú kontaktov medzi príslušnými katalánskymi poslancami a ruskými zástupcami, postúpili Poradnému výboru Európskeho parlamentu pre správanie poslancov na ďalšiu kontrolu.

V uznesení sa tiež konštatuje, že ruské zasahovanie v Katalánsku je súčasťou širšej ruskej stratégie na podporu vnútornej destabilizácie a nejednoty EÚ. Parlament tiež vyzýva príslušné orgány, aby účinne vyšetrili prepojenia poslancov, ktorí sú spájaní s Kremľom.

O red

Odporúčame pozrieť

zena

Ženy musia mať plnú kontrolu nad svojimi sexuálnymi a reprodukčnými právami

Europoslanci naliehajú na Radu, aby do Charty základných práv EÚ pridala sexuálnu a reprodukčnú zdravotnú …

Consent choices