Srbsko - Kosovo. PHOTO: PHOTO: © European Union 2018

Výbor Rady Európy podporil členstvo Kosova; Srbsko to odsúdilo

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne, informuje tlačová agentúra HINA.

Na schôdzke, ktorá sa uskutočnila v stredu v Paríži, výbor hlasoval o správe gréckej poslankyne Dory Bakojannisovej, v ktorej sa odporúčalo pozvať Kosovo, aby sa stalo členskou krajinou Rady Európy. Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi. Vyjadril tiež očakávanie, že členstvo Kosova v Rade Európy „by viedlo k posilneniu noriem v oblasti ľudských práv prostredníctvom zabezpečenia prístupu k Európskemu súdu pre ľudské práva pre všetkých, ktorí sú pod kosovskou jurisdikciou„, uvádza PZ RE na svojej webovej stránke.

Za členstvo Kosova v RE hlasovalo dovedna 31 členov výboru, štyria boli proti a jeden sa zdržal hlasovania, uviedli srbské médiá. Šéfka srbskej delegácie pri PZ RE Biljana Pantičová Piljová uviedla, že proti boli poslanci zo Srbska, z Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory, zatiaľ čo grécky zástupca sa hlasovania zdržal.

Ďalším procedurálnym krokom v celej záležitosti bude posúdenie žiadosti Kosova o členstvo na plenárnom zasadnutí PZ RE, ktoré sa má konať 18. apríla, píše HINA. Finálne odobrenie prípadného členstva Kosova v RE je v kompetencii výboru ministrov, ktorý je rozhodovacím orgánom Rady Európy.

Viac..  M. Lexmann: Čínske kybernetické útoky proti poslancom a ministrom sú útokom na našu demokraciu

Srbská delegácia v stredajšej rozprave zdôraznila oficiálny postoj Belehradu, podľa ktorého Kosovo „nie je štát“ ale „neoddeliteľná súčasť Srbska“. Tvrdila tiež, že na území Kosova dochádza k porušovaniu ľudských práv Srbov a „pošliapavaniu medzinárodného práva“, informovali belehradské médiá. Srbský šéf diplomacie Ivica Dačič označil rozhodnutie výboru PZ RE o podpore členstva Kosova za „škandalózne“ a „hanebné“. Znepokojenie nad závermi stredajšej rozpravy vyjadril aj minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

rada

Výbor ministrov Rady Európy odobril kandidátov na post generálneho tajomníka

Výbor ministrov Rady Európy (RE) v pondelok predložil Parlamentnému zhromaždeniu RE (PZ RE) kandidátne listiny …

Consent choices