Josep Borrell Fontelles, šéf únijnej diplomacie. PHOTO: European Union 2023.

J. Borrell: Európe bezprostredná vojna s Ruskom nehrozí, netreba zveličovať

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell vyhlásil, že hypotetická vojna Ruska proti krajinám EÚ nehrozí a požiadal médiá, aby v súvislosti s touto témou prestali zveličovať. Informuje o tom spravodajca TASR.

Borrell uviedol, že podnet pre Európanov, aby si uvedomovali hrozby, ktorým môžu čeliť, je dobrý, ale netreba preháňať s naratívom, že Rusko chce zaútočiť na krajiny EÚ. „Vojna nehrozí. Počul som hlasy, že vojna je bezprostredná. Nie je to tak,“ zdôraznil Borrell.

Šéf európskej diplomacie povedal, že EÚ len podporuje Ukrajinu, ktorá bola napadnutá, a musí sa pripraviť na budúcnosť, zvýšiť svoje obranné schopnosti a kapacitu obranného priemyslu, ale netreba zbytočne strašiť obyvateľstvo. „Vojna nehrozí,“ opakovane odkázal. Ako však dodal, to, čo je naozaj bezprostredné, je potreba podporovať Ukrajinu vo vojne s Ruskom. „Nie je to o tom, že musíme ísť zomierať na Donbas. Ide o podporu Ukrajincov, aby neboli vraždení na Donbase, alebo aby neboli zavraždení v Kyjeve pri bombardovaní,“ povedal Borrell.

Pripomenul, že od spustenia ruskej agresie vo februári 2022 EÚ poskytla Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 31 miliárd eur a tento rok to bude pomoc za ďalších 20 miliárd eur. Zároveň vyjadril nádej, že premiéri a prezidenti prítomní na summite podporia jeho návrh, aby sa výnosy zo zmrazených ruských aktív v EÚ vo výške 300 miliárd eur (výška výnosov sa odhaduje na zhruba tri miliardy eur) použili aj na nákup zbraní pre Ukrajinu a podporu jej obranného priemyslu.

Viac..  Cyprus žiada EÚ o pomoc pri zastavení prílevu sýrskych utečencov

Borrell sa vyslovil aj k vlaňajším marcovým sľubom EÚ dodať Ukrajincom milión nábojov ráže 155 mm a spresnil, že polovica z tohto množstva, asi 500.000 kusov nábojov, bola dodaná. Dodal, že ak sa vezme do úvahy aj export a obchodné vzťahy, európsky priemysel vyprodukoval pre obranu Ukrajiny ďalších asi 400.000 nábojov. „Musíme však pokračovať, pretože ani dva milióny nábojov ročne by v tejto vojne poznačenej vysokou spotrebou munície nestačili,“ opísal situáciu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nový balík sankcií voči Rusku

Európska únia pripravuje 14. balík sankcií voči Rusku za jeho pokračujúcu agresiu proti Ukrajine. Informovala …

Consent choices