Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

EÚ pošle Ukrajine po ďalších útokoch na energetickú infraštruktúru núdzovú pomoc

Európska únia v reakcii na nedávnu sériu cielených raketových útokov a útokov bezpilotnými lietadlami zo strany Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zmobilizovala núdzovú energetickú pomoc, ktorá je už na ceste na Ukrajinu. Na základe utorkovej správy Európskej komisie (EK) o tom informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Komisia spresnila, že po týchto útokoch utrpelo ukrajinské zásobovanie energiou značné škody. V reakcii na výzvu Ukrajiny o pomoc ponúkli Rakúsko, Holandsko, Nemecko a Švédsko Ukrajine 157 generátorov na výrobu elektrickej energie rôznych veľkostí. Pomoc bola skoordinovaná prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Na ďalšie posilnenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry EÚ nasadila aj desať veľkokapacitných generátorov energie (výkon 1 MW) z vlastných strategických zásob rescEU, vo finančnej hodnote 3,57 milióna eur. Každý z týchto veľkokapacitných generátorov má možnosť na dodávanie elektriny do stredne veľkej nemocnice, ktorá sa ocitne v núdzových podmienkach.

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič v správe pre médiá uviedol, že vďaka EÚ ruský plán „vybombardovať Ukrajinu do tmy“ nebude úspešný. „Únia nepretržite pracuje na udržaní dodávok elektriny na Ukrajine. Mobilizujeme novú dávku generátorov z našich rezerv rescEU, ktoré sa už ukázali ako kritický nástroj pri reakcii na núdzové situácie na Ukrajine zmietanej vojnou,“ uviedol eurokomisár a podčiarkol dôležitosť pripravenosti pri efektívnej reakcii na podobné krízy. Lenarčič zároveň spresnil, že Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) je v úzkom kontakte s ukrajinskými orgánmi, aby v prípade potreby dokázalo poskytnúť ďalšiu pomoc.

Viac..  Obchodovanie s ľuďmi: Poslanci prijali rozsiahlejší zákon na ochranu obetí

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ má dohodu, že výnosy zo zmrazených ruských aktív pôjdu v prospech Ukrajiny

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné …

Consent choices