Europoslanci prijali plány na uľahčenie zavádzania obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov vrátane vodíka na trh EÚ s plynom. Cieľom novej smernice a nariadenia o trhoch s plynom je dekarbonizácia energetického sektora EÚ, čím sa posilní výroba a integrácia obnoviteľných plynov a vodíka.
Tieto opatrenia sú určené na zabezpečenie dodávok energie narušených geopolitickým napätím, najmä ruskou vojnou proti Ukrajine, a na riešenie klimatických zmien. Pri rokovaniach s Radou o smernici sa poslanci zamerali na zabezpečenie ustanovení týkajúcich sa transparentnosti, práv spotrebiteľov a podpory ľudí ohrozených energetickou chudobou. Plénum prijalo smernicu 425 hlasmi za, 64 proti a 100 sa zdržalo hlasovania.
Nové nariadenie, prijaté 447 hlasmi za, 90 proti a 54 sa zdržalo hlasovania, posilní mechanizmy pre spravodlivé stanovovanie cien a stabilné dodávky energie a umožní členským štátom obmedziť dovoz plynu z Ruska a Bieloruska. Legislatíva zavedie spoločný systém nákupu plynu, aby sa zabránilo konkurencii medzi členskými štátmi, a pilotný projekt na posilnenie trhu EÚ s vodíkom na päť rokov.
Nariadenie sa zameriava aj na zvyšovanie investícií do vodíkovej infraštruktúry, najmä v uhoľných regiónoch, a podporuje prechod na udržateľné zdroje energie, ako je biometán a nízkouhlíkový vodík.
Vyhlásenie spravodajcov
„Európsky oceliarsky a chemický priemysel, ktoré je ťažké dekarbonizovať, budú stredobodom rozvoja európskeho trhu s vodíkom,“ uviedol spravodajca Jens Geier (S&D, DE). „To umožní postupné vyradenie fosílnych palív z priemyslu, zabezpečí európsku konkurencieschopnosť a zachová pracovné miesta v udržateľnom hospodárstve. Pravidlá pre prevádzkovateľov vodíkových sietí, ktoré sa osamostatnia, budú zodpovedať existujúcim osvedčeným postupom na trhu s plynom a elektrinou.“
Spravodajca nariadenia Jerzy Buzek (EPP, PL) uviedol: „Nové nariadenie premení súčasný trh s energiou na trh založený primárne na dvoch zdrojoch – zelenej elektrine a zelených plynoch. Ide o obrovský krok smerom k splneniu ambicióznych cieľov EÚ v oblasti klímy a k zvýšeniu konkurencieschopnosti EÚ na globálnych trhoch. Zaviedli sme právnu možnosť pre krajiny EÚ zastaviť dovoz plynu z Ruska, ak existuje bezpečnostná hrozba, čo im dáva nástroj na postupné odstránenie našej závislosti od nebezpečného monopolu.“
Ďalší postup
Obidva texty bude teraz musieť formálne prijať Rada pred uverejnením v úradnom vestníku.
Súvislosti
Legislatívny balík odzrkadľuje rastúce ambície EÚ v oblasti klímy, ako sú stanovené v Európskej zelenej dohode a v balíku „Fit for 55″. Aktualizovaná smernica má za cieľ dekarbonizovať energetický sektor a obsahuje ustanovenia o právach spotrebiteľov, prevádzkovateľov prenosových a distribučných sústav, o prístupe tretích strán a plánovaní integrovanej siete a o nezávislých regulačných orgánoch. Aktualizované nariadenie prinúti existujúcu infraštruktúru zemného plynu integrovať vyšší podiel vodíka a obnoviteľných plynov prostredníctvom vysokých colných zliav. Zahŕňa ustanovenia na uľahčenie miešania vodíka so zemným plynom a obnoviteľnými plynmi a väčšiu spoluprácu EÚ v oblasti kvality a skladovania plynu.
Reakcie slovenských poslancov
Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Brutálna ruská agresia na Ukrajine nám ukázala našu energetickú závislosť od Ruska. A zároveň silu EÚ, ktorá sa s odstrihnutím od Ruska dokázala pomerne rýchlo vysporiadať. Musíme však urobiť všetko preto, aby sme náš energetický trh ochránili pred vydieraním teroristickým režimom a vybudovali si sebestačnosť. Tieto opatrenia nás zároveň lepšie pripravia na zmenu klímy.“
Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Veľké výkyvy cien, či už spôsobené zásahmi zahraničných aktérov, ako bolo v prípade energetickej krízy a Putina, alebo manipuláciami na trhu, vážne škodia domácnostiam a firmám nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Preto som rád, že prijmeme tento legislatívny balík, ktorý by mal pomôcť zamedziť manipuláciám na trhu. No musíme si uvedomiť, že skutočným riešením je ukončiť brzdenie prechodu na zelenú energiu domácností a firiem, podporovať energetickú efektívnosť najzraniteľnejších a aktívne podporovať využívanie a výrobu zelenej energie. Najlepšia energia je totiž tá, ktorú nepotrebujeme dovážať od totalitných režimov, ako je Putinov režim.“
Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Nesúhlasím s prenesením nákladov na zvýhodnenie prepravy ekologickejších alternatív plynu na prevádzkovateľov prepravnej siete. Toto opatrenie bude mať zrejme opačné dôsledky, ako sa od neho očakávajú (efektívnejší boj s klimatickou zmenou). Ak musí prevádzkovateľ prepravnej siete poskytovať na prepravu ekologickejších alternatív plynu zľavy, bude ich chcieť prepravovať menej. A klasického zemného plynu, naopak, viac, čo môže ekologizáciu spomaliť.“
Jozef Mihál (RE, SK) uviedol: „Podporujem dohodu dosiahnutú v trialógoch vo veci reformy trhov EÚ s plynom a vodíkom, ktorých cieľom je prechod na obnoviteľné plyny a solídny vodíkový rámec. Tieto zmeny, ktoré sú v súlade so zelenou dohodou EÚ, sú kľúčové pre zvýšenie energetickej bezpečnosti, udržateľnosti a podporu konkurencieschopného vodíkového hospodárstva, čím sa zabezpečí vyvážená cesta pre budúci rozvoj energetickej infraštruktúry a úsilie o dekarbonizáciu.“
Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Ako člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa podporujem tento návrh, ktorý lepšie ochráni nielen spotrebiteľov, ale aj malých a stredných podnikateľov pred cenovými šokmi. Celý energetický systém by sa tak mal stať stabilnejším, udržateľnejším, odolnejším a v neposlednom rade aj zelenším a menej závislým na Rusku.“
Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „Cieľom reformy je zvýšiť stabilitu, cenovú dostupnosť a udržateľnosť trhu s elektrinou v EÚ. Vítam snahu o dekarbonizáciu plynárenského sektoru, s fokusovaním sa na alternatívy ako je vodík. Zameranie sa na alternatívne zdroje je dôležité pri reflektovaní geopolitického vývoja. Potrebujeme obmedziť dovoz plynu z Ruska, ktoré pokračuje vo vojnovej agresii proti Ukrajine. Bude to výzva aj pre Slovensko, aby sme podporili kolektívne úsilie a od ruského plynu sa definitívne odstrihli.“