nehnutelnost
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

ECB: Výhľad sektora obytných nehnuteľností v eurozóne je relatívne pozitívny

Napätie na trhu s úvermi na bývanie v eurozóne je zvládnuteľné napriek vyšším úrokovým sadzbám, ktoré zaťažujú dlžníkov, a nedostatkom v kontrolných opatreniach zo strany niektorých bánk, oznámila v stredu Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rekordne vysoké úrokové sadzby, ktoré zaviedla ECB s cieľom znížiť infláciu, sa podpísali na cenách nehnuteľností, najmä v krajinách, kde bol v čase nízkych sadzieb boom, ako napríklad v Nemecku. ECB preskúmala hypotekárne portfóliá 37 bánk eurozóny, ktoré predstavujú 40 % expozície sektora voči obytným nehnuteľnostiam v hodnote 3,7 bilióna eur. „Hoci revízia odhalila niektoré problémy v sektore obytných nehnuteľností, celkový výhľad zostáva relatívne pozitívny,“ uviedla ECB. Tlak v odvetví je zvládnuteľný a banky sa aktívne podieľajú na riešení problémov, dodala.

ECB upozornila, že niektoré banky stále nedostatočne posudzujú riziká pred poskytnutím hypotéky, a to aj 16 rokov po globálnej finančnej kríze. V niektorých krajinách napríklad finančné inštitúcie neuplatňovali limity na pomer medzi výškou úveru a hodnotou nehnuteľnosti alebo medzi nákladmi na obsluhu hypotéky a príjmom dlžníka, prípadne tieto limity prekračovali. „Celkovo možno konštatovať, že hoci existujú oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť, reakcia bankového sektora naznačuje, že existuje odhodlanie zmierňovať riziká a udržiavať stabilitu v oblasti rezidenčných nehnuteľností,“ uzavrela ECB.

Viac..  Nové krajiny z členstva v Únii profitovali, rástli rýchlejšie ako priemer EÚ

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európsky trh komerčných nehnuteľností čaká oživenie, na Slovensko dorazí neskôr

Na európskom trhu s komerčnými nehnuteľnosti sa očakáva v tomto roku oživenie, na Slovensko však …

Consent choices