Paschal Donohoe, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. PHOTO: © European Union 2013 - EP

P. Donohoe: Európska ekonomika potrebuje rýchlejší rast

Ekonomika eurozóny potrebuje rýchlejší rast. Uviedol to Paschal Donohoe, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Po znížení inflácie v regióne, ktorý zaviedol euro, je teraz potrebné dosiahnuť zrýchlenie jeho hospodárskeho rastu, povedal v piatok pre televíziu Bloomberg. „Verím, že to dokážeme, ale musíme podniknúť ďalšie kroky, aby sa to podarilo,“ vyhlásil.

Ekonomika eurozóny v 1. štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,3 % po poklese o 0,1 % v predchádzajúcich dvoch kvartáloch. Euroregión sa tak dostal z miernej recesie vďaka silnejšiemu než očakávanému rastu kľúčových ekonomík. Európska komisia vo svojej najnovšej jarnej prognóze predpovedá eurozóne v tomto roku hospodársky rast o 0,8 % a v roku 2025 o 1,4 %. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová minulý mesiac povedala, že ekonomika eurozóny sa „zotavuje a sú jasne vidieť známky oživenia“.

Tento vývoj nasleduje po mohutných výdavkoch vlád na podporu hospodárstva počas pandémie ochorenia COVID-19 a energetickej krízy, ktorá nasledovala po ruskej invázii na Ukrajinu. Medzinárodný menový fond tento týždeň vyhlásil, že keď dôjde k oživeniu hospodárstva, krajiny by mali byť ambicióznejšie pri konsolidácii svojich verejných financií.

Viac..  EK pracuje na novom pilotnom mechanizme na podporu trhu s vodíkom

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: O pol miliardy menej z Fondu pre spravodlivú transformáciu je dôkazom absolútnej neschopnosti súčasnej vlády

Nastavenie európskeho rozpočtu na nasledujúce sedemročné obdobie je dôležité z hľadiska riešenia mnohých výziev, ktoré pred …

Consent choices