Český premiér Petr Fiala. PHOTO: TASR (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

Lídri niektorých krajín EÚ prídu do Prahy rokovať o muničnej pomoci pre Kyjev

Na pozvanie českého premiéra Petra Fialu sa v utorok v Prahe zídu lídri časti krajín EÚ, aby rokovali o dodávkach munície pre Ukrajinu, ako aj o jej protivzdušnej obrane a o spolupráci v obrannom priemysle. V nedeľu o tom informoval spravodajský web Novinky.cz.

Na pracovnej večeri v Kramářovej vile sa podľa hovorkyne vlády Lucie Ješátkovej zúčastní napríklad poľský prezident Andrzej Duda, predsedníčka dánskej vlády Mette Frederiksenová, holandský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová. Premiér Fiala vo videu na sieti X dodal, že Rusko sa netají tým, že jeho mocenské ambície siahajú ďalej ako na Ukrajinu, sú oveľa väčšie. Európa je ale podľa neho bohatšia a je schopná toto nebezpečenstvo zvládnuť a vojne predísť. Argumentoval, že hrubý domáci produkt EÚ je v porovnaní s Ruskom desaťkrát väčší. Európa je dostatočne bohatá, musí sa ale správať prezieravo, zdôraznil český premiér.

Viac..  EÚ rozhodla o zavedení prohibičných ciel na obilné produkty z Ruska a Bieloruska

S návrhom na nákup munície pre Ukrajinu mimo členských štátov EÚ prišiel český premiér na mimoriadnom summite EÚ na začiatku februára. Do iniciatívy sa doteraz zapojilo 20 krajín z celého sveta, ktoré už do fondu prispievajú alebo chcú prispievať. Česko funguje ako sprostredkovateľ, ktorý vie, čo ukrajinská armáda potrebuje a prepája jednotlivé krajiny s dodávateľmi vojenského vybavenia. Prvé dodávky z tejto iniciatívy by mali na Ukrajinu zamieriť začiatkom leta.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia podporuje spustenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. V piatok to oznámil ukrajinský premiér Denys …

Consent choices