Právo na opravu, pokazený počítač, elektronika. PHOTO: ©European Union, 2022

Členské štáty EÚ definitívne prijali smernicu o práve na opravu

Členské štáty v Rade Európskej únie vo štvrtok definitívne prijali smernicu známu aj ako smernica o práve na opravu. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

Právny predpis má spotrebiteľom uľahčiť opravu pokazeného výrobku. Oprava sa stane dostupnejšou, transparentnejšou a atraktívnejšou, píše sa vo vyhlásení. Výsledkom majú byť úspory pre spotrebiteľov, podpora obehového hospodárstva a zníženie množstva odpadu.

Prijatá smernica vytvára súbor nástrojov a iniciatív. Patrí medzi ne povinnosť výrobcov opravovať výrobky, ktoré sú technicky opraviteľné podľa právnych predpisov EÚ; dostupnosť formulára na dobrovoľnú opravu s jasnými informáciami o procese opravy (termíny, cena); európska online platforma, kde môžu spotrebitelia ľahko nájsť opravárenské služby, a predĺženie zákonnej záruky o 12 mesiacov, ak sa spotrebitelia rozhodnú pre opravu namiesto výmeny.

Po štvrtkovom schválení Radou bol tento právny predpis EÚ definitívne prijatý. Smernica nadobudne účinnosť dvadsiatym dňom po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom 24 mesiacov, aby smernicu transformovali do svojho vnútroštátneho práva.

Viac..  ECB prvýkrát od roku 2019 znížila úrokové sadzby

Smernicu predložila Európska komisia 22. marca 2023 a je súčasťou nového programu pre spotrebiteľov a akčného plánu pre obehové hospodárstvo. Dopĺňa ďalšie právne predpisy EÚ na podporu udržateľnej spotreby, ako je nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov a smernica o posilnení postavenia spotrebiteľov pri ekologickom prechode.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Opraviť to, čo sa dá

Finálne sme dnes schválili právo na opravu pre celú EÚ. Ak si niečo kúpime a …

Consent choices