Rakúsky kancelár Karl Nehammer. PHOTO: TASR - Jordan Pettitt/Pool Photo via AP

Rakúsky kancelár Nehammer odmietol zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Rakúsky kancelár Karl Nehammer zvolal okrúhly stôl za účasti odborníkov, zástupcov verejného sektora a podnikateľskej sféry, s ktorými diskutoval o spoločnom postupe v otázke plánovaného zákazu spaľovacích motorov, ktorý má platiť v Európskej únii (EÚ) pre nové automobily od roku 2035. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

Teraz je potrebné nastaviť kurz pre Európu ako miesto na podnikanie, uviedol kancelár v nedeľu, pričom odkázal na voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v Rakúsku uskutočnia 9. júna. Automobilový priemysel a jeho dodávatelia čelia nadmerným reguláciám a zákazom, ktoré znižujú atraktivitu Európy, dodal. V automobilovom sektore je Čína čoraz silnejšia a USA sa správajú protekcionisticky, pokračoval Nehammer s tým, že chce zvrátiť postupné vyraďovanie technológií spaľovacích motorov. Európa potrebuje „technologickú otvorenosť“, zdôraznil kancelár a dodal, že je potrebné, aby politici na národnej aj európskej úrovni začali konať správne.

Viac..  Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

Podľa vyhlásenia úradu kancelára sa na okrúhlom stole zúčastnili okrem iných minister hospodárstva Martin Kocher, hajtman spolkovej krajiny Štajersko Christopher Drexler, prezident Zväzu rakúskeho priemyslu Georg Knill, ako aj zástupcovia spoločností Magna, BMW a Siemens. Plánovaný ústup od spaľovacích motorov je ústredným prvkom Zelenej dohody EÚ o boji proti klimatickej zmene.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

auto

Odzvoní spaľovacím motorom po roku 2035? Europolitici pripúšťajú zmenu

Politická nestabilita v Európe znižuje konkurencieschopnosť firiem a komplikuje život aj mnohým automobilkám. Kým v …

Consent choices