Eurovoľby. PHOTO: TASR - Sebastian Christoph Gollnow/dpa via AP

Volebná účasť bola najlepšou v histórii eurovolieb na Slovensku

Volebná účasť v sobotňajších (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) dosiahla 34,38 percenta. Stala sa historicky najvyššou z doterajších piatich eurovolieb v histórii SR. Na nedeľnej tlačovej konferencii, na ktorej potvrdili oficiálne výsledky volieb, to skonštatovali členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu volebnú účasť – 44,53 percenta. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, dosiahla tam 28,33 percenta. „Z okresov bola najvyššia účasť v okrese Bratislave I, teda v bratislavskom Starom Meste (52,03 percenta), najnižšia v okrese Revúca (22,50 percenta),“ informoval na tlačovej konferencii predseda ŠÚ SR Martin Nemky.

V rámci obcí zaznamenali najvyššiu volebnú účasť v obci Potok v okrese Ružomberok, kde dosiahla 90 percent. Najmenší podiel voličov prišiel hlasovať v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde účasť dosiahla len 1,03 percenta. V Trenčianskej Turnej v okrese Trenčín sa výsledky volieb najviac priblížili celoslovenským výsledkom. Viac prichádzali hlasovať voliči v mestách. „V mestách volilo 36,55 percenta voličov, v obciach 31,95 percenta,“ doplnil šéf ŠÚ SR.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Pracujeme pre ľudí a na nich aj myslíme pri tvorbe politík. Nie na klimatické ciele, nie na kvóty

Nemky tiež oznámil, že celkový čas sumarizácie trval šesť hodín a 40 minút. „Bol o vyše troch hodín kratší ako pred piatimi rokmi,“ upozornil. Prvá zápisnica bola spracovaná v sobotu 17 minút po 22.00 h, posledná v nedeľu o 4.25 h, bolo to v okrsku v Palárikove, kde bolo predĺžené hlasovanie v dôsledku incidentu – nálezu s bielym práškom v prvých hodinách volieb. Všetky definitívne výsledky sú zverejnené na webe volbysr.sk.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. VIDEO

Výsledok volieb je potešujúci, no nie je čas na veľké oslavy. Od zajtra sa začínajú …

Consent choices