Christine Lagarde, šéfka ECB. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Lagardová: ECB venuje veľkú pozornosť hladkému fungovaniu finančných trhov

Európska centrálna banka (ECB) venuje veľkú pozornosť hladkému fungovaniu finančných trhov. Vyhlásila to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová po tom, čo minulý týždeň vystrašilo investorov rozhodnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásiť predčasné parlamentné voľby. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Investori požadovali v pondelok ráno prémiu 77 bázických bodov na desaťročné dlhopisy Francúzska. To je len malá zmena oproti záveru minulého týždňa, v priebehu ktorého riziková prirážka na francúzske dlhopisy stúpla o 29 bázických bodov, čo bol najväčší týždenný nárast od roku 2011. Na otázku, či to nepredstavuje problémom, Lagardová novinárom na podujatí neďaleko Paríža povedala: „Cenová stabilita ide ruka v ruke s finančnou stabilitou. Venujeme veľkú pozornosť hladkému fungovaniu finančných trhov a ďalej v tom pokračujeme.“

Lagardová poznamenala tiež, že zníženie inflácie v eurozóne na 2 % sa môže zdať triviálnou úlohou vzhľadom na súčasné politické spory v Európe, ale teraz nie je vhodný čas na to, aby ECB stratila zo zreteľa svoj primárny cieľ. „Ak by sme nechali infláciu, aby sa vymkla spod kontroly, keď sme v procese dostať ju pod kontrolu a keď sme začali túto tretiu etapu procesu vývoja menovej politiky, bolo by to úplne kontraproduktívne,“ povedala.

Viac..  Maďarské predsedníctvo v EÚ sa zameria na konkurencieschopnosť i bezpečnosť

Politici Európskej centrálnej banky nemajú v pláne diskutovať o núdzových nákupoch francúzskych dlhopisov a stále si myslia, že je na francúzskych politikoch, aby upokojili investorov, ktorých znervózňujú vyhliadky na nástup krajne pravicovej vlády v Paríži.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

ekonomika

Inflácia ide podľa šéfky ECB správnym smerom, napriek vývoju v oblasti služieb

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová privítala mierne spomalenie inflácie v eurozóne za minulý …

Consent choices