Ursula von der Leyen, State of the Union. PHOTO: © European Union 2020 - Source: EP

Lídri na summite rozhodli o obsadení najvyšších pozícií v inštitúciách EÚ

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer v Bruseli podporili Ursulu von der Leyenovú na druhé funkčné obdobie vo funkcii predsedníčky Európskej komisie (EK). Zhodli sa tiež na tom, že novým predsedom Európskej rady bude portugalský expremiér António Costa a budúcou šéfkou diplomacie EÚ estónska premiérka Kaja Kallasová. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

Zhoda na menách pre tri popredné funkcie, ktorú ešte pred polnocou na sociálnej sieti X potvrdil súčasný predseda Európskej rady Charles Michel, potvrdila dohodu, ktorú v utorok (25.6.) dosiahli vyjednávači v rámci užšej šesťčlennej skupiny proeurópskej trojkoalície – za ľudovcov v prospech Von der Leyenovej lobovali poľský premiér Donald Tusk a jeho grécky kolega Kyriakos Mitsotakis, za rodinu socialistov Antónia Costu presadzoval nemecký kancelár Olaf Scholz a španielsky premiér Pedro Sánchez, a v mene európskych liberálov Kaju Kallasovú promovali francúzsky prezident Emmanuel Macron a končiaci holandský premiér Mark Rutte.

Zatiaľ čo Costa (62) automaticky nahradí vo funkcii Charlesa Michela od 1. decembra tohto roka, Von der Leyenová (65) aj Kallasová (47) musia získať väčšinovú podporu poslancov Európskeho parlamentu. Europarlament si zvolí nového predsedu na prvej plenárnej schôdzi, 16. až 19. júla, pričom Európska ľudová strana (EPP) ako víťaz eurovolieb navrhne súčasnú šéfku EP Robertu Metsolovú. Uvedené rozdelenie najvyšších funkcií dbá na rovnováhu medzi európskymi politickými stranami, väčšími a menšími členskými štátmi a na geografický princíp, ako aj na rodové zastúpenie.

Viac..  EÚ schválila šiesty investičný balík pre západný Balkán vo výške 1,2 mld. eur

Proti predsummitovej dohode užšej skupiny lídrov sa ostro ohradila talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá je na európskej úrovni členkou Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), po eurovoľbách tretej najväčšej skupiny v europarlamente. Meloniová naznačila, že Taliansko ako tretia najväčšia ekonomika eurobloku by mala mať dôležité zastúpenie v najvyšších funkciách EÚ. Túto dohodu ako „hanebnú“ kritizoval aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého strana Fidesz je po odchode z EPP v Európe politicky izolovaná.

Slovenský prezident Peter Pellegrini, ktorý na summite zastupuje premiéra Roberta Fica, vo štvrtok na úvod summitu potvrdil, že Slovensko má určité výhrady voči nomináciám Costu a Kallasovej, pri hlasovaní lídrov o tejto otázke však stačí nadpolovičná väčšina hlasov.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Dunaj

Vicepremiérka Remišová: Slovensko musí využiť potenciál Dunajskej stratégie

Medzinárodná spolupráca členských aj nečlenských štátov EÚ v rámci Dunajskej stratégie dostáva nový impulz. Vedenia …

Consent choices