Vlajky Gruzínska a EÚ. PHOTO: © European Union 2019 - Source : EP

EÚ zmrazí Gruzínsku desiatky miliónov eur finančnej pomoci

Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. V rámci tohto rozhodnutia budú krajine zmrazené aj desiatky miliónov eur finančnej pomoci, oznámil v utorok veľvyslanec Únie v Gruzínsku Pawel Herczyňski. TASR sa odvoláva na portál Politico.eu.

Na podujatí o rozširovaní 27-členného bloku v Tbilisi Herczyňski uviedol, že po rozhodnutí lídrov členských krajín z júna sa prístupový proces Gruzínska do EÚ „bohužiaľ nateraz zastavil“. Pozastavenie prístupového procesu bude mať podľa neho za následok aj zmrazenie finančnej pomoci z Európskeho mierového nástroja (EPF), mimorozpočtového fondu EÚ na podporu „odolnosti“. Platby vo výške 30 miliónov eur tým boli Gruzínsku pozastavené. „Je smutné vidieť, že vzťahy medzi EÚ a Gruzínskom sú na takom nízkom bode, hoci mohli byť na vrchole,“ dodal Herczyňski.

Tento krok prichádza po rozsiahlom odsúdení zavedenia nového zákona vládnucou stranou Gruzínsky sen, ktorý označuje mimovládne organizácie a médiá podporované Západom za „zahraničných agentov“. Kritici a právni experti tvrdia, že táto legislatíva odráža pravidlá, ktoré Rusko používa na potláčanie disentu a zatváranie skupín občianskej spoločnosti. Na protest proti zákonu, ktorý poslanci schválili koncom mája, vyšli do ulíc v hlavnom meste Tbilisi i ďalších častiach krajiny desaťtisíce ľudí. Polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn a obušky. Niektorých opozičných lídrov úrady zadržali, a EÚ aj USA násilie odsúdili.

Viac..  EÚ schválila šiesty investičný balík pre západný Balkán vo výške 1,2 mld. eur

Washington uvalil sankcie na popredných politikov Gruzínskeho sna, ktorí sa podľa neho „podieľajú na podkopávaní demokracie v Gruzínsku“ a podnecujú jeho cestu do EÚ. Brusel varoval, že „zákon o zahraničných agentoch“ je nezlučiteľný s členstvom v Únii. Gruzínsku bol pritom len v decembri minulého roka udelený štatút kandidátskej krajiny Únie.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Lídri EÚ: Cesta Gruzínska do eurobloku bola de facto pozastavená

Cesta Gruzínska do EÚ bola v súvislosti so schválením kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve de …

Consent choices