orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union.

Vedenie europarlamentu bude zvažovať bojkot maďarského predsedníctva v Rade EÚ

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) sa bude vo štvrtok zaoberať maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Diskusia sa má týkať jeho nedávnych návštev v Moskve a Pekingu. Na konferencii budú zvažovať aj vyvodenie dôsledkov voči Orbánovi a maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. TASR o tom informuje na základe zistení portálu Euractiv.

Orbánove stretnutia s prezidentmi Ruska a Číny prijali predstavitelia EÚ a viacerých členských štátov kriticky. Končiaci predseda Európskej rady Charles Michel označil návštevu maďarského premiéra v Moskve za politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. Uviedol, že Orbán na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nemá od EÚ žiadny mandát. Návštevy maďarského premiéra v stredu odsúdili aj stáli predstavitelia členských krajín pri EÚ na spoločnom zasadnutí. Maďarskom sa preto bude vo štvrtok zaoberať aj Konferencia predsedov Európskeho parlamentu, ktorá je zložená z jeho predsedníčky a šéfov politických frakcií.

Podľa Euractivu momentálne zvažujú viacero rôznych opatrení voči maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. V hre je možnosť bojkotu maďarského predsedníctva. Vylúčené nie je ani jeho predčasné ukončenie a urýchlenie začiatku poľského predsedníctva, ktoré ho má od Maďarska prevziať až v januári 2025. „Úprimne povedané, o možnosti bojkotu maďarského predsedníctva sa diskutovalo už od jeho prvej cesty do Kyjeva,“ uviedol pre Euractiv predstaviteľ liberálnej frakcie Obnovme Európu. Podľa Euractivu sú zatiaľ možné výsledky rokovania Konferencie predsedov nejasné. Názory na to, aké kroky voči maďarskému predsedníctvu prijať, sa rôznia.

Viac..  Borrell skritizoval Orbána za účasť na samite Organizácie turkických štátov

Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ pred necelými dvoma týždňami od Belgicka. Počas tohto krátkeho obdobia maďarský premiér navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Svoju iniciatívu označil za mierovú misiu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Viktor ORBAN

Skupina 63 europoslancov žiada inštitúcie EÚ zbaviť Maďarsko hlasovacích práv

Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu (EP) z viacerých politických skupín a viacerých členských krajín EÚ …

Consent choices