Komisia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Presadzovaním práva EÚ v roku 2023 priniesla Komisia výhody ľuďom a podnikom

Európska komisia prijala výročnú správu o monitorovaní uplatňovania práva EÚ. Uvádzajú sa v nej opatrenia na presadzovanie práva, ktoré Komisia prijala v roku 2023 s cieľom zaručiť ochranu práv a slobôd jednotlivcov a podnikov v celej EÚ. Zároveň sú v nej vyznačené oblasti, v ktorých sa členské štáty úspešne zosúladili s právom EÚ, ako aj tie, v ktorých je potrebné ďalšie úsilie. Komisia prijala aj svoj pravidelný balík rozhodnutí týkajúcich sa konaní v prípade nesplnenia povinnosti.

Zabezpečenie súladu s právom EÚ v roku 2023

Zo správy vyplýva, že Komisia sa v roku 2023 dôrazne zasadila za správne uplatňovanie pravidiel EÚ vo všetkých oblastiach politík v celej EÚ, aby tým posilnila dôveru občanov a podnikov a uľahčila rast súdržnej, spravodlivej a efektívnej Únie.

Za posledný rok Komisia začala 529 nových postupov v prípade nesplnenia povinnosti a viac ako tisíc prípadov uzavrela, keďže členské štáty sa zosúladili s právnymi predpismi EÚ. 95 % uzavretých prípadov sa vyriešilo hneď na začiatku postupu v prípade nesplnenia povinnosti. Občania a podniky sa vďaka tomu vyhnú zdĺhavým súdnym sporom a výhody, ktoré im prináša právo EÚ, môžu čerpať skôr.

Ako však vyplýva zo správy, Komisia v prípade potreby neváha žalovať členské štáty na Súdnom dvore Európskej únie. V roku 2023 sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru celkovo 82 prípadov nesplnenia povinnosti a v 45 z týchto 82 prípadov ho požiadala o uloženie finančných sankcií viacerým členským štátom. Ide o najviac prípadov za posledné desaťročie, čo svedčí o odhodlaní Komisie presadzovať právo EÚ.

Podpora členských štátov, aby sa včas zosúladili s právnymi predpismi EÚ

Keď členské štáty uplatňujú pravidlá EÚ včas, má to zásadný vplyv na zabezpečenie práv občanov a podnikov v celej EÚ a zachovanie účinnosti a dôveryhodnosti EÚ. Je preto kľúčové, aby Komisia včas podporovala členské štáty pri správnom vykonávaní a uplatňovaní pravidiel EÚ.

Komisia v roku 2023 poskytla členským štátom, podnikom, zainteresovaným subjektom a verejnosti praktické usmernenia, ako chápať a uplatňovať osobitné aspekty práva EÚ. Podporila dodržiavanie práva EÚ stovkami transpozičných seminárovexpertných skupín a stretnutí výborov s členskými štátmi. V nadväznosti na hodnotenie z roku 2023 Komisia spolu s členskými štátmi definovala spôsoby, ako zlepšiť transpozíciu smerníc. Aby pomohla zabezpečiť správne vykonávanie právnych predpisov a politík EÚ, využila Nástroj technickej podpory a podporila ním v členských štátoch zvyšovanie administratívnych kapacít.

Posilnenie udržateľného a konkurencieschopného hospodárstva

Komisia v roku 2023 pokračovala v ochrane integrity jednotného trhu, napríklad tým, že zabezpečila voľný pohyb tovaru v odvetví poľnohospodárstva a stavebníctva. Zároveň prijala ďalekosiahle opatrenia v prospech presadzovania práva, ktoré majú odstrániť prekážky pre poskytovateľov služieb na jednotnom trhu – tí majú približne 70-percentný podiel na HDP EÚ a rovnaký podiel na jej zamestnanosti. Opatrenia Komisie zamerané na presadzovanie práva pomohli v celej EÚ zlepšiť uznávanie odborných kvalifikácií a riešiť otázku oneskorených platieb za obstaraný tovar a služby.

Viac..  Draghi: Po víťazstve Trumpa je reforma európskej ekonomiky ešte naliehavejšia

Z tejto správy je jasné, že Komisia je odhodlaná poskytovať čistú, cenovo dostupnú a bezpečnú energiudosiahnuť svoje ciele v oblasti klímy a posilniť hospodársky rozvoj. Opatreniami na presadzovanie práva v roku 2023 Komisia prispela k čistote vzduchu, vody a dopravy a podporila obehové hospodárstvo. Pomohla členským štátom a poľnohospodárom, na ktorých sa vzťahuje spoločná poľnohospodárska politika. Podarilo sa jej pokročiť v otázke energetickej únie EÚ a pokračovala v úsilí o zachovanie bezpečnosti jadrovej energie. Komisia použila postupy v prípade nesplnenia povinnosti aj na podporu bezpečnosti dodávok plynu do EÚ.

Kľúčom k plnému využitiu potenciálu jednotného trhu je informovať ľudí a podniky a pomáhať im. V roku 2023 pomohli viac ako 2 200 ľuďom a podnikom s ich problémami centrá siete SOLVIT, ktoré vyriešili viac ako 88 % otvorených prípadov. Viac ako 26 000-krát prebehla konzultácia so službou Vaša Európa – Poradenstvo, ktorá ľudí a podniky informuje o ich právach na jednotnom trhu. Najobľúbenejším webovým sídlom Komisie s 32 miliónmi návštevníkov za jediný rok bola Vaša Európa.

Zachovávanie spoločných hodnôt, základných práv a zásad právneho štátu EÚ

Komisia sa v celej EÚ rozhodne zasadila za dodržiavanie zásad právneho štátuobranu demokratických hodnôt a presadenie antidiskriminačných právnych predpisov. Podnikla kroky, aby zaručila, že členské štáty budú dôsledne vykonávať pravidlá EÚ v oblasti ochrany detí, práv spotrebiteľov, cezhraničnej ochrany pacientov a bezpečnejšej dopravy. Zároveň upevnila vykonávanie politiky Európskej bezpečnostnej únie a začala alebo pokračovala v prípadoch nesplnenia povinnosti, aby sa v členských štátoch zlepšilo dodržiavanie pravidiel EÚ v oblasti migrácie a azylu.

Opatrenia Komisie v oblasti presadzovania práva v roku 2023 priniesli konkrétne zlepšenia práv ľudí. Členské štáty zintenzívnili ochranu spotrebiteľov, zaručili práva oznamovateľov a zlepšili ustanovenia o kriminalizácii nenávistných prejavov. Presadzovaním pravidiel EÚ sa zabezpečila aj lepšia ochrana práv pracovníkov a spravodlivejšie pracovné podmienky.

Súvislosti

Na základe žiadosti Európskeho parlamentu predkladá Komisia od roku 1984 výročnú správu o monitorovaní uplatňovania práva EÚ počas predchádzajúceho roka. Európsky parlament následne prijíma k správe Komisie uznesenie. V rámci rozdelenia povinností medzi európskymi inštitúciami Komisia vo všeobecnosti zodpovedá za začatie legislatívneho procesu. Európsky parlament a Rada o návrhoch Komisie rozhodujú. Členské štáty zodpovedajú za včasné a správne uplatňovanie a vykonávanie práva EÚ vo vnútroštátnom právnom poriadku. Tento kruh uzatvára Komisia: po prijatí návrhov, ktoré sa stanú právom EÚ, monitoruje, či ho členské štáty uplatňujú správne, a v opačnom prípade môže podniknúť opatrenia.

O mam

Odporúčame pozrieť

súdy, právo, justícia

EÚ vylepšuje svoju tvorbu právnych predpisov

Európska komisia prijala oznámenie o lepšej právnej regulácii, v ktorom navrhla niekoľko vylepšení procesu koncipovania …

Consent choices