Európska únia finančne pomáha členským krajinám, ktoré sú zasiahnuté prírodnými katastrofami. Využíva na to Fond solidarity a Nástroj EÚ pre civilnú ochranu. V súvislosti so súčasnými ničivými povodňami to v pondelok pre TASR uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Ľubica Karvašová (PS/RE).
Bývalá slovenská diplomatka je členkou Výboru EP pre regionálny rozvoj. Pripomenula, že Fond solidarity vznikol v roku 2002 ako reakcia na povodne v strednej Európe, aj na Slovensku. Odvtedy členským krajinám poskytol vyše deväť miliárd eur na odstraňovanie následkov prírodných katastrof.

Dodala, že ak by škody spôsobené povodňami na Slovensku presiahli tieto sumy, je vhodné požiadať o pomoc EÚ. „Je to spôsob, keď vieme ukázať, že Únia je tu aj v tých najťažších chvíľach pre nás,“ uviedla. Dodala, že minulý týždeň EP schválil žiadosť o viac ako miliardu eur ako odškodné po vlaňajších záplavách v štyroch členských krajinách. Karvašová upozornila, že tento proces trvá istý čas, kým sa vyčíslia škody a schváli samotná pomoc. Dodala, že využívanie eurofondov, ktoré majú členské krajiny k dispozícii, nie je určené na krízové situácie a odškodňovanie škôd po prírodných katastrofách. Štrukturálne fondy EÚ sú určené na investície do rozvoja regiónov, na sanáciu škôd po katastrofách má EÚ vlastné nástroje.
Europoslankyňa vyjadrila nádej, že do budúcnosti by EÚ mohla tento nástroj pomoci nastaviť tak, aby sa oň mohli uchádzať aj priamo regionálne samosprávy. To by podľa nej podporilo tiež cezhraničnú spoluprácu medzi slovenskými, rakúskymi a českými regiónmi pri infraštruktúre v okolí Dunaja.
(TASR)