Branislav Ondruš, europoslanec /HLAS-SD/. PHOTO: redakcia/red.

Europoslanec Branislav Ondruš k subdodávateľským reťazcom: Keď je niekto zodpovedný za výstavbu, má mať zodpovednosť za všetkých, čo tam pracujú

V Európskom parlamente sa začala diskusia o probléme, na ktorý upozorňovali európski odborári ešte pred voľbami do EP: systému subdodávateľských reťazcov, ktorý výrazne znevýhodňuje pracovníkov.

„Pred niekoľkými rokmi sme aj my na Slovensku zažili prípad, keď pri výstavbe diaľnice na východe pri páde mosta zahynulo niekoľko robotníkov,“ pripomenul europoslanec Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD). „Ukázalo sa, že to boli vlastne živnostníci, na ktorých sa nevzťahovala žiadna ochrana zo strany zamestnávateľa. Pracovali pre nejakú nemeckú firmu, ktorá pracovala pre inú zahraničnú firmu, a tá zase pracovala pre slovenskú firmu, ktorá mala na starosti výstavbu diaľnice. V praxi to teda znamená, že ak si napríklad Národná diaľničná spoločnosť objedná na kľúč výstavbu nejakého úseku, tí robotníci, ktorí tam pracujú, nie sú zamestnanci firmy, s ktorou má NDS zmluvu. Zväčša sú zamestnancami nejakej tretej alebo štvrtej firmy v subdodávateľskom reťazci – ak vôbec zamestnanci sú a nejde o živnostníkov,“ vysvetľuje. Zadávateľ teda nie je schopný zabezpečiť podmienky ani bezpečnosť takýchto ľudí. „Ten, kto má zmluvu potom zdvihne ruky s tým, že jeho sa to netýka, toto sú jeho subdodávatelia,“ upozornil Ondruš s tým, že toto sa deje v celej Európskej únii a vidíme to už aj v priemyselnej výrobe.

Riešení by mohlo byť niekoľko. Napríklad by mal prvý v reťazci zodpovednosť za všetkých, čo sú v reťazci poslední. „Jednoducho, keď je niekto zodpovedný za výstavbu diaľnice, má mať zodpovednosť za všetkých, čo tam pracujú,“ objasňuje europoslanec. Druhá možnosť je skrátenie subdodávateľských reťazcov. Firma by po získaní zákazky musela aspoň polovicu realizovať vlastnými silami a reťazec by mohli tvoriť maximálne dve firmy.

Viac..  Ľudovít Ódor zo Štrasburgu k premiérovým vyjadreniam: Neboli schopní vymyslieť nič na šetrenie, všetko pôjde na úkor ľudí

„Ten problém je naozaj urgentný,“ zdôrazňuje Branislav Ondruš.  „Na pôde Európskeho parlamentu sme si vypočuli konkrétne svedectvá konkrétnych ľudí, ktorí v týchto podmienkach pracujú, počuli sme svedectvá o tom, ako sa nevedia sa dostať k svojim výplatám či ako nikto neberie zodpovednosť za ich bezpečnosť pri práci.“ 

Súčasný systém v EÚ označil za zlý a nebezpečný pre pracovníkov. Je nevyhnutné vstúpiť do tejto regulácie, myslí si.

O red

Odporúčame pozrieť

Branislav Ondruš: Nemôžeme obmedzovať suverenitu Maďarska v prípade udeľovania pobytu pre cudzincov

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. V …

Consent choices