Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) a pridružených výborov pre životné prostredie (ENVI) a rybolov (PECH) v pondelok večer vypočuli Christopha Hansena, luxemburského kandidáta na eurokomisára, ktorý by mal riadiť poľnohospodársku a potravinársku politiku EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR.
Hansen vo svojom úvodnom vyhlásení pripomenul, že deväť miliónov európskych fariem zásobuje Európanov bezpečnými a vysokokvalitnými potravinami, pričom sú „prvou líniou obrany“ Európy proti strate biodiverzity a zmene klímy. Farmári však podľa neho pociťujú aj rastúci ekonomický tlak globálnej konkurencie a sú medzi prvými, ktorí trpia extrémnymi výkyvmi počasia.
Dezignovaný komisár sa zaviazal stavať na „strategickom dialógu“ s poľnohospodármi, ktorý začiatkom tohto roku iniciovala predsedníčka Európskej komisie. Sľúbil pokračovať v tomto dialógu, navštevovať farmárov na celom kontinente a v úzkej spolupráci s europarlamentom rozvíjať víziu budúcej poľnohospodárskej a potravinovej politiky. K tomu by sa chcel dostať už počas prvých 100 dní vo funkcii.
Hansen spomenul, že vyrastal na farme, aj preto chce venovať osobitnú pozornosť dostupnému trhu s pôdou a spravodlivým príjmom pre mladých farmárov, aby im umožnil prispôsobiť sa na zmeny v environmentálne udržateľnom a ekonomicky životaschopnom poľnohospodárskom sektore. Poslanci sa ho pýtali napríklad na veľkosť a štruktúru budúceho rozpočtu pre spoločnú poľnohospodársku politiku a na tvorbu záruk, že poľnohospodári dostanú spravodlivú cenu za svoju prácu a produkciu. Hansen odpovedal, že preskúma alternatívne zdroje príjmov a navýši kapitálové investície a zároveň posilní vyjednávaciu silu poľnohospodárov, pričom chce podporiť aj udržateľné dodávateľské reťazce a spotrebu.
V odpovedi na otázky týkajúce sa zníženia byrokracie pre poľnohospodárov a implementácie cieľov Európskej zelenej dohody v rámci novej spoločnej agropolitiky Hansen zdôraznil potrebu zjednodušiť súčasné pravidlá a zároveň prispieť k environmentálnym záväzkom EÚ. Medzi ďalšie otázky, ktorým čelil, patrila potreba rovnakých podmienok pre poľnohospodárov EÚ a ich konkurentov z krajín mimo Únie, či prístup k investíciám a inováciám a spravodlivé mzdy pre ľudí pracujúcich v poľnohospodárskom sektore.
Rozhodnutia o výsledkoch vypočutí postupne zbiera predsedníčka EP Roberta Metsolová. Keď bude mať všetky posudky, oznámi výsledky šéfke eurokomisie Ursule von der Leyenovej a oficiálne ich zverejní.
(TASR)