Europarlament v Štrasburgu. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Europarlament vyzýva EÚ na tvrdý zásah proti ruskej „tieňovej flotile“

Europoslanci požadujú cielenejšie sankcie EÚ proti takzvanej „tieňovej flotile“ Ruska, ktorá je kľúčovým finančným zdrojom pre vojnu Moskvy na Ukrajine.

Rusko používa staré, často nepoistené tankery s nejasným vlastníctvom na vývoz svojej ropy a ropných produktov do zahraničia, a to napriek sankciám EÚ, G7 a medzinárodným sankciám. Tieto aktivity vyvolávajú obavy z rizika environmentálnych katastrof vrátane vážnych únikov ropy. V rámci systematického úsilia o podkopanie reštriktívnych opatrení EÚ predstavuje „tieňová flotila“ kľúčový finančný zdroj pre Rusko v jeho nezákonnej a neoprávnenej agresii proti Ukrajine.

V uznesení prijatom vo štvrtok Európsky parlament vyzýva na cielenejšie opatrenia proti týmto plavidlám v rámci ďalších sankčných balíkov EÚ vrátane voči jednotlivým lodiam, ako aj ich vlastníkom, prevádzkovateľom, manažérom a súvisiacim účtom, bankám a poisťovniam. Požaduje tiež systematické sankcionovanie plavidiel plaviacich sa vo vodách EÚ bez známeho poistenia a nalieha na EÚ, aby posilnila svoje možnosti dohľadu, najmä bezpilotné a satelitné monitorovanie, a aby vykonávala cielené inšpekcie na mori. Poslanci žiadajú, aby členské štáty EÚ určili prístavy schopné manipulovať so sankcionovanými plavidlami prepravujúcimi ropu a skvapalnený zemný plyn (LNG) a zabaviť nelegálny náklad bez náhrady.

Ukončiť dovoz ruských fosílnych palív do EÚ

Uznesenie ďalej vyzýva krajiny G7, aby lepšie presadzovali cenový strop uvalený na ruskú ropu prepravovanú po mori, podstatne znížili cenový strop ropy a zakročili proti medzerám, ktoré Rusko využíva na prebaľovanie a predaj svojej ropy a ropných produktov za trhové ceny. Zdôrazňujúc, že ​​vplyv existujúcich sankcií a finančná a vojenská podpora Ukrajine bude naďalej oslabovaná, pokiaľ bude EÚ dovážať ruské fosílne palivá, poslanci naliehajú na EÚ a jej členské štáty, aby zakázali akýkoľvek dovoz ruských fosílnych palív vrátane LNG. V texte, ktorý poukazuje na potrebu oveľa prísnejšieho presadzovania súčasných sankcií EÚ, sa tiež uvádza, že EÚ by mala vážne prehodnotiť svoju bilaterálnu spoluprácu s tretími krajinami, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať zavedené reštriktívne opatrenia EÚ, ak bude diplomatické úsilie neúspešné.

Viac..  Beňová: Zdá sa, že aj Komisia začína chápať potrebu prísnejšieho riadenia migrácie

Všetky podrobnosti nájdete v samotnom uznesení zverejnenom tu (14.11.2024).

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Rusko je agresor, Rusko musí zaplatiť za túto vojnu

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Parlament …

Consent choices