Európska únia posilňuje svoju vedúcu úlohu v oblasti udržateľného financovania. Viac ako tri roky po prvej transakcii zelených dlhopisov v rámci programu NextGenerationEU (NGEU) už EÚ vydala zelené dlhopisy v celkovej hodnote viac ako 65 miliárd eur. EÚ je tak na dobrej ceste stať sa najväčším emitentom zelených dlhopisov na svete.
Ako oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v jej správe o stave Únie v roku 2020, Európska komisia má v úmysle zabezpečiť, aby 30 % financovania v rámci nástroja NextGeneration EU pochádzalo zo zelených dlhopisov. Očakáva sa, že tieto dlhopisy podporia realizáciu zelených investícií v celkovej hodnote 264,6 miliardy eur.
Finančné prostriedky budú smerovať do deviatich prioritných odvetví vrátane čistej dopravy, čistej energie a energetickej efektívnosti, čím EÚ potvrdí svoje priekopníctvo v globálnom úsilí o udržateľné financovanie. Plné využitie všetkých opatrení, ktoré môžu byť v nadchádzajúcich rokoch financované prostredníctvom zelených dlhopisov NGEU, výrazne podporí zelenú transformáciu EÚ.
Očakáva sa, že tieto investície znížia emisie skleníkových plynov v Únii o približne 55 miliónov ton ročne, čo predstavuje 1,5 % celkových emisií skleníkových plynov v EÚ. Tento pokles emisií zodpovedá kombinovaným emisiám 15 miliónov domácností alebo nahradeniu 38 miliónov z 250 miliónov automobilov s tradičnými spaľovacími motormi elektrickými vozidlami.
Tieto zistenia vyplývajú z komplexnej analýzy očakávaného vplyvu alokácie zelených dlhopisov v rámci nástroja NextGenerationEU na klímu, ktorá bola uverejnená vo výročnej správe. Zelené dlhopisy tak predstavujú kľúčový nástroj na podporu udržateľnosti a plnenie klimatických cieľov EÚ.
(TASR)