Európska únia bude na budúci rok hospodáriť so sumou 200 miliárd eur, čo je o 200 miliónov viac ako v tomto roku. Vyšší rozpočet vyrokovali europoslanci. Na čo všetko peniaze pôjdu odpovedal europoslanec za SMER Erik Kaliňák v Raných novinách.
Aké sú priority tohto rozpočtu?
Jedna z hlavných priorít sa týka podpory Ukrajiny, a myslím, že stanovisko strany Smer veľmi dobre poznáte. Čo nás trochu teší je, že sa navýšil rozpočet čo sa týka migrácie, ochrany vonkajších hraníc. Je veľmi zaujímavá debata, ktorá sa týka politiky dotácií, ktoré získavajú štáty v zmysle, že sa má zmeniť celý ten systém. Má byť naviazaný na plnenie úloh nejakých míľnikov, niečo veľmi podobné, ako vidíme pri pláne obnovy, s čím my ako štát, ktorý využíva tieto peniaze nie úplne súhlasíme, pretože si myslíme, že ide o ďalší krok, ako nás dostať tak trochu pod kontrolu v zmysle, že ak nebudete plniť dané míľniky, ktoré môžu mať aj politický rozmer, tak neuvidíte peniaze.
Veľa peňazí ide na posilnenie konkurencieschopnosti, do sociálnej oblasti, do životného prostredia. Dá sa povedať, že na čo konkrétne?
Veľká téma v Európskom parlamente asi posledné dva mesiace je správa o konkurencieschopnosti Európskej únie, ktorú priniesol pán bývalý premiér Draghi. Je taká predstava, že väčší balík peňazí to vyrieši. Ale každý, kto sa tomu trochu rozumie, vie, že bez lacnejších energií to nepôjde. Neviete byť konkurencieschopnejší ako napríklad Spojené štáty americké, keď majú štyrikrát lacnejšie energie. To proste nejde. Bez ohľadu na to, či to navýši sto miliónov navyše alebo dvesto miliónov. Za mňa to dôležitejšie by bolo sústrediť sa na hľadanie čo najlacnejších energií, plynu a ropy. Žiaľ, v tomto ohľade predsedníčka Európskej komisie hovorí o skvapalneného americkom plyne, ktorý teda deklaruje, že by mal byť lacnejší než to, čo sme tu využívali doteraz, s čím sa asi nikto nie úplne stotožňuje. Tých 200 miliónov v kontexte toho obrovského rozpočtu zase tak veľa nie je. Viem, že poslanci mali naozaj množstvo nápadov, kde čo ešte pridať, ako komu pomôcť. Pre mňa je zaujímavý nový komisár pre bývanie, ktorý je taký prvý krok v nejakej sociálnej aktivite Európskej komisie. Vytvára sa tu nový komisár, ktorý sa má sústrediť na to, aby bolo dostupnejšie bývanie, pretože to je naozaj zásadný problém po celej Európe a s ohľadom aj na limit tých kompetencií, ktoré v tejto téme má Európska únia, ma zaujíma, aké výsledky práce prinesie. Nie úplne súhlasíme aj s veľkou aktivitou Európskej komisie čo sa týka spoločnej obrany. Stále častejšie a častejšie sa rozpráva o tom, že by Európska únia mala vytvárať nejaký spoločný celok, nejakú spoločnú obranu, spoločný štít. Uvidíme, ako sa toto celé vyvinie.
Členské štáty chceli šetriť, ale európski poslanci žiadali navýšenie rozpočtu. Vy ste ale s mnohými vecami nesúhlasili. S týmto navýšením ste súhlasili?
Myslím si, že som s tým nesúhlasil. Boli tam aj návrhy, ako šetriť. Boli tam návrhy, s ktorými som súhlasil, ktoré sa týkali napríklad znižovania výdavkov na tretí sektor na občiansku spoločnosť, ktorá sa týka pomoci pri migrácii, kde sú veľmi živelné diskusie v Európskom parlamente o tom, či si Frontex plní svoju úlohu v zmysle ochrany vonkajších hraníc, alebo naopak, je medzi krokom, ktorý pomáha nelegálnym migrantom sa dostať na územie Európskej únie. To znamená, že v tom ohľade prichádzali aj návrhy od poslancov, ako šetriť. Tí europoslanci na konci dňa nemajú veľkú zodpovednosť. To znamená, že každý z nich chce rozdávať a chce na takú službu pre európskeho prokurátora viacej peňazí, na Frontex, viacej peňazí a tak ďalej. A sú to práve tie štáty v Európskej rade, ktoré na konci dňa tie peniaze musia zohnať. Preto je prirodzené, že chceli šetriť.
Pokračovanie rozhovoru s europoslancom Erikom Kaliňákom si môžete pozrieť tu: