Tento týždeň sme s Progresívnym Slovenskom v rámci výjazdového rokovania klubu navštívili Spiš. Región plný talentovaných ľudí, nádhernej prírody, historických a kultúrnych pamiatok. V iných krajinách zaručený recept na úspech. Na Slovensku to však neplatí.
Ani spišskému regiónu sa problémy nevyhýbajú. Okrem sociálnych a ekonomických problémov ľudia dennodenne zápasia napríklad s dôsledkami environmentálnych záťaží. Staré banské haldy, toxické pozostatky priemyslu či nelegálne skládky odpadu na Ružíne. Aj to sú symboly nezáujmu vlád za posledné desaťročia.
Hoci Európska únia ponúka dostatok financií na riešenie týchto problémov, doteraz sme nevideli systematický plán, ktorý by tento región posunul vpred. Záplava odpadu na Ružíne je symbolom chýbajúcich systémových riešení. Počas tohto leta bolo z nádrže vyvezených 329 ton odpadu. Ako takmer každý rok. Práve preto je potrebné zaviesť moderné odpadové hospodárstvo, ktoré pomôže nielen prírode, ale zároveň vytvorí pracovné miesta a zapojí aj marginalizované komunity.
Obnova pamiatok a rozvoj ekologického turizmu môže priniesť návštevníkov, ale aj nové pracovné miesta a investície. Zelená transformácia je kľúčom k tomu, aby sa Spiš stal prosperujúcim miestom pre život. Aby to však bolo možné, musí vláda prestať ignorovať potreby regiónov a začať pracovať na konkrétnych riešeniach. Len tie prinesú výsledky nielen na papieri, ale zlepšia každodenný život ľudí, ktorí žijú v týchto častiach Slovenska.
Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/.