Komisia predstavila prvý jesenný balík európskeho semestra, odkedy prešiel v apríli 2024 nový rámec správy hospodárskych záležitostí EÚ rozsiahlou a ambicióznou reformou. Pri plnení cieľov tejto reformy je zásadne dôležité rámec zjednodušiť, zvýšiť jeho transparentnosť a účinnosť a zároveň posilniť jeho osvojenie členskými štátmi.
Nový rámec podporuje členské štáty v úsilí o makroekonomickú stabilitu, rast a fiškálnu stabilitu, ktoré sú pre hospodársku silu EÚ v dnešnom náročnom svete rozhodujúce. Zároveň podporuje reformy a investície, vďaka ktorým sa vytvorí základ pre dlhodobú hospodársku stabilitu a udržateľný rast. V konečnom dôsledku pomáha pre občanov vybudovať odolnejšie, spravodlivejšie, konkurencieschopnejšie a bezpečnejšie hospodárstvo EÚ.
Jesenný balík európskeho semestra prichádza vo chvíli, keď sa hospodárstvo EÚ po dlhšom období stagnácie vracia k miernemu rastu. Perspektívne sa očakáva, že zároveň s prípadnou fiškálnou úpravou sa takmer vo všetkých členských štátoch v roku 2025 zvýšia verejné investície, na ktorých budú mať výrazný podiel prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti nástroja NextGenerationEU a vo viacerých členských štátoch fondy EÚ. O jednotlivých prvkoch jesenného fiškálneho balíka európskeho semestra teraz budú rokovať Rada a Euroskupina.
Po schválení strednodobých plánov Radou bude Komisia počas celého obdobia, na ktoré sa plány vzťahujú, monitorovať, či členské štáty dodržiavajú príslušné záväzky. Aby sa dalo plnenie týchto záväzkov monitorovať a presadzovať účinnejšie, členské štáty budú predkladať výročné správy o pokroku. V nadchádzajúcich týždňoch Komisia predstaví druhú časť jesenného balíka európskeho semestra vrátane ročnej stratégie udržateľného rastu, odporúčania pre eurozónu, správy o mechanizme varovania a návrhu spoločnej správy o zamestnanosti.