Tank, zbrane. PHOTO: © European Union 2016 - Source : EP

Väčšia vojenská podpora pre Ukrajinu uprostred zapojenia Číny a Severnej Kórey

Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo rýchle a rozhodné kroky na riešenie alarmujúcej eskalácie ruskej agresie na Ukrajine.

V uznesení prijatom vo štvrtok Parlament odsúdil ruské použitie severokórejských jednotiek proti ukrajinskej armáde a testovanie nových balistických rakiet na Ukrajine. Poslanci tvrdia, že tieto nedávne eskalačné kroky predstavujú novú fázu vojny a nové riziko pre bezpečnosť Európy ako celku a vyzývajú ostatných partnerov EÚ a Ukrajiny, aby zodpovedajúcim spôsobom reagovali.

Poslanci trvajú na tom, že „žiadne rokovania o Ukrajine sa nemôžu uskutočniť bez Ukrajiny“, apelujú na EÚ, aby pracovala na dosiahnutí čo najširšej medzinárodnej podpory pre Ukrajinu a na nájdení mierového riešenia vojny. Parlament vyzýva EÚ a členské štáty, aby sa zapojili do implementácie Ukrajinského mierového plánu a pomohli vytvoriť podmienky na uskutočnenie druhého samitu o mieri, a to aj zapojením krajín globálneho juhu.

Ďalšie sankcie pre krajiny poskytujúce vojenskú podporu Rusku

Poslanci odsudili Irán, Bielorusko a Severnú Kóreu za ich vojenskú podporu Rusku a vyzvali členské štáty EÚ, aby ďalej posilňovali režim sankcií voči týmto krajinám. Zdôraznili, že agresia Ruska voči Ukrajine, ako aj účasť Severnej Kórey vo vojne a jej jadrové a raketové programy predstavujú vážne ohrozenie medzinárodného poriadku založeného na pravidlách.

Zapojenie Číny

Poslanci tiež vyzývajú Peking, aby ukončil všetku vojenskú alebo dvojakú pomoc, ktorú poskytuje Rusku, a dodávajú, že odmietnutie zmeniť kurz môže vážne ovplyvniť bilaterálne vzťahy medzi EÚ a Čínou. Namiesto toho by podľa nich Čína mohla využiť svoj významný vplyv na Severnú Kóreu a Rusko, aby pomohla znížiť napätie.

Viac..  EÚ splnila cieľ dodať Ukrajine milión delostreleckých granátov

Posilnenie vojenskej podpory pre Ukrajinu

Uznesenie požaduje, aby Rada rozšírila sankcie voči Rusku; najmä do odvetví osobitného hospodárskeho významu, ako je hutnícky, jadrový, chemický, poľnohospodársky a bankový sektor, a na ruské suroviny.

Poslanci žiadajú EÚ a jej členské štáty, aby posilnili vojenskú podporu Ukrajine, a to aj prostredníctvom poskytovania lietadiel, rakiet dlhého doletu vrátane rakiet Taurus, moderných systémov protivzdušnej obrany vrátane Patriotov a SAMP/T a príslušnej munície, ako aj prenosných protilietadlových raketových systémov (MANPADS) a výcvikových programov pre ukrajinské sily.

Všetky členské štáty EÚ a spojenci NATO by sa mali zaviazať, že budú vojensky podporovať Ukrajinu, kolektívne aj individuálne, a to najmenej na úrovni 0,25 % ich HDP ročne, uvádza sa v uznesení. Poslanci vítajú rozhodnutie amerického prezidenta Joa Bidena povoliť Ukrajine používať pokročilé raketové systémy na zasahovanie vojenských cieľov na ruskom území a vyzývajú EÚ a jej členské štáty, aby prijali podobné opatrenia. Zdôrazňujúc spoločný strategický záujem na podpore Ukrajiny, poslanci vyzývajú EÚ a jej členské štáty, aby nadviazali vzťahy s nastupujúcou administratívou vo Washingtone s cieľom posilniť vzájomne výhodnú transatlantickú spoluprácu.

Uznesenie bolo prijaté 390 hlasmi za, 135 bolo proti a 52 sa zdržalo hlasovania.

O mam

Odporúčame pozrieť

univerzita

EÚ a EIB spoločným finančným úsilím podporujú odolnosť ukrajinských univerzít

Európska investičná banka (EIB) v stredu oznámila, že sa v rámci úsilia Európskej únie (EÚ) …

Consent choices