Európsky parlament, Brusel. PHOTO: red.

Nové výbory europarlamentu pre bezpečnosť a obranu, zdravie, demokraciu a bývanie

Europarlament schválil zmeny, ktoré predložila Konferencia predsedov, a zriadil dva nové stále a dva osobitné výbory.

Existujúce podvýbory pre bezpečnosť a obranu a pre verejné zdravie sa zmenili na plnohodnotné výbory. V roku 2025 budú existovať aj dva nové osobitné výbory: jeden pre takzvanú iniciatívu „štít demokracie“, ktorá je súčasťou politických usmernení Komisie na roky 2024 – 2029, a druhý, ktorý sa bude zaoberať súčasnou bytovou krízou v EÚ. Zmeny predložila predsedníčka Metsola a predstavitelia politických skupín Parlamentu s cieľom riešiť súčasné výzvy Európy, ako aj vlastné priority Parlamentu a zároveň zohľadniť obavy občanov a výsledky volieb do Európskeho parlamentu.

Poslanci hlasovali v Štrasburgu o návrhoch, ktoré stanovujú zodpovednosť a veľkosť všetkých štyroch výborov a 12-mesačné funkčné obdobie dvoch osobitných výborov:

·  Stále výbory pre bezpečnosť a obranu a pre verejné zdravie, každý z nich má 43 členov – 448 hlasovalo za, 161 proti, 40 sa zdržalo hlasovania

·  Osobitný výbor pre Európsky štít demokracie, pozostávajúci z 33 členov – 441 hlasovalo za, 178 proti, 34 sa zdržalo hlasovania

·  Osobitný výbor pre bytovú krízu v Európskej únii, pozostávajúci z 33 členov – 480 hlasovalo za, 148 proti, 20 sa zdržalo hlasovania

Ďalší postup

Zloženie dvoch stálych a dvoch osobitných výborov (ktoré by mali odrážať zloženie Parlamentu) určí každá politická skupina a nezaradení poslanci. Zloženie výborov bude potom oznámené počas plenárneho zasadnutia 20. – 23. januára 2025. Prvým dňom januárového plenárneho zasadnutia zaniknú podvýbory pre bezpečnosť a obranu a pre verejné zdravie a v ten istý deň budú formálne zriadené všetky štyri výbory. Predsedovia a podpredsedovia každého výboru budú volení na príslušných ustanovujúcich schôdzach.

Viac..  Hlavné politické frakcie EP sa dohodli na potvrdení novej Európskej komisie

Súvislosti

Zmeny v zozname a zodpovednostiach stálych výborov (príloha VI rokovacieho poriadku Parlamentu), ako aj zriadenie osobitných výborov si vyžadujú rozhodnutie Konferencie predsedov a hlasovanie v pléne. Osobitné výbory vytvorené na riešenie konkrétnych problémov môžu zasadať až 12 mesiacov – pokiaľ sa ich funkčné obdobie nepredĺži hlasovaním v parlamente.

Povinnosti nových stálych výborov budú dopĺňať upravené mandáty výborov pre zahraničné veci (AFET) a životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI), ktoré boli „materskými“ výbormi dosiaľ existujúcich podvýborov. S ohľadom na zmenu sa výbor ENVI premenuje na Výbor pre životné prostredie, klímu a bezpečnosť potravín.

O mam

Consent choices