Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.
Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že rok 2024 bol najteplejším rokom v histórii meraní. Je tiež pravdepodobné, že to bol prvý kalendárny rok s priemernou globálnou teplotou vyššou o viac ako 1,5 °C v porovnaní s priemerom z rokov 1850 – 1900, pričom posledné 10-ročné obdobie bolo najteplejšie v histórii.
Parlament v roku 2019 vyhlásil klimatickú pohotovosť a prijal sériu zákonov, ktoré umožnia EÚ znížiť emisie skleníkových plynov (GHG) do roku 2030 aspoň o 55 % (v porovnaní s úrovňami v roku 1990) a dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 v súlade s Európskym klimatickým zákonom a Parížskou dohodou. Komisia odporučila prijať cieľ zníženia emisií skleníkových plynov o 90 % do roku 2040. Formálny návrh na začlenenie cieľa do roku 2040 do európskeho klimatického zákona sa očakáva neskôr v roku 2025.
16. zasadnutie Konferencie zmluvných strán (COP16) Dohovoru Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští (UNCCD) sa zaviazalo uprednostniť obnovu pôdy a odolnosť voči suchu vo vnútroštátnych politikách a medzinárodnej spolupráci ako zásadnú stratégiu pre potravinovú bezpečnosť a prispôsobenie sa zmenám klímy. Pokrok sa dosiahol aj na stretnutí o práci na budúcom globálnom režime sucha, ktorý by mal byť dokončený na COP17 v Mongolsku v roku 2026.
UNCCD odhaduje, že do roku 2030 je potrebných najmenej 2,6 miliárdy amerických dolárov na obnovu viac ako jednej miliardy hektárov degradovanej pôdy a vybudovanie odolnosti voči suchu. UNCCD bola založená v roku 1994 ako platforma pre vlády, podniky a občiansku spoločnosť, aby sa spojili a diskutovali o súčasných výzvach dezertifikácie a zmapovali udržateľnú budúcnosť pre postihnuté oblasti.