Predseda ukrajinského parlamentu Najvyššej rady Ruslan Stefančuk v utorok vystúpil na slávnostnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola privítala Ruslana Štefančuka v rokovacej sále: „Som hrdá, že tento Parlament od prvého momentu stojí pri Ukrajine – jednotne, neochvejne a rozhodne. Budeme naďalej presadzovať mier. Mier musí byť spravodlivý, musí byť dôstojný a musí byť založený na princípe, že nič o Ukrajine sa nerozhodne bez Ukrajiny“.
Ruslan Štefančuk k vo svojom prejave vyzval EÚ, aby pokračovala a zvýšila svoju podporu Ukrajine. Jeho krajina podľa neho potrebuje viac obranných systémov, viac lietadiel a viac investícií do vojenského priemyslu. Mier na Ukrajine možno dosiahnuť len vtedy, ak zostaneme silní a vyvinieme konsolidovaný tlak na ruského agresora, aby sme bránili civilizovaný svet, povedal Štefančuk. Rusko nechce len zruinovať našu krajinu, dodal, ale bude sa chcieť tiež posunúť na západ, najprv smerom na Kyjiv a potom na Varšavu a Brusel: „Nebezpečenstvo je oveľa bližšie, ako si myslíte.“
Na zastavenie agresie a dosiahnutie trvalého mieru je tiež nevyhnutné, aby Rusko čelilo sankciám, ktoré nemôže obísť, povedal, pričom vyzval na dodatočné sankcie. Predseda ukrajinského parlamentu tiež vyzval na potrestanie osôb zodpovedných za vojnové zločiny. „Rusko prekročilo všetky červené čiary, ktoré si možno v tejto vojne predstaviť,“ povedal. V súvislosti so želaním Ukrajiny vstúpiť do EÚ Ruslan Štefančuk povedal, že jeho krajina sa po tejto vojne stane silnejšou a lepšou, keďže sa zaviazala k reformnému procesu. Štefančuk dúfa, že otvorí prvý okruh rokovaní o vstupe počas poľského predsedníctva.
Rozprava o podpore EÚ Ukrajine po troch rokoch ruskej agresie
V diskusii, ktorá predchádzala prejavu, sa poslanci zaoberali vyhliadkami budúcich rokovaní o prímerí a mierovej dohode. Niektorí rečníci poznamenali, že sa nesmie diskutovať „o Ukrajine a bez Ukrajiny“ a o ničom sa nerozhodne bez Európy. Európa podľa nich musí byť pripravená prevziať väčšiu zodpovednosť pri poskytovaní bezpečnostných záruk a príprave Kyjiva na budúce členstvo v NATO a EÚ. Iní zdôraznili potrebu skonfiškovať ruský majetok na financovanie obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny, zatiaľ čo viacerí poslanci vyjadrili vážne obavy z toho, koľko Európa zaplatila a platí aj naďalej na podporu Ukrajiny.
Rozpravu si môžete opätovne pozrieť tu. (11.02.2025)