Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.
EÚ musí prispieť k silným bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu

• EÚ a jej členské štáty musia výrazne zvýšiť pomoc Ukrajine
• Parlament víta „koalíciu ochotných“ pre presadzovanie prípadnej mierovej dohody pod vedením Európy
V uznesení prijatom Parlament uvádza, že EÚ je teraz hlavným strategickým spojencom Ukrajiny a musí krajine pomôcť presadiť jej právo na sebaobranu. Poslanci privítali návrh na 30-dňové prímerie, ktorý bol dosiahnutý 11. marca. Očakávajú, že Rusko s ním bude súhlasiť a zastaví všetky útoky na ukrajinské civilné obyvateľstvo, infraštruktúru a územie.
Po „zdanlivom posune“ v pozícii USA k ruskej agresii, „ktorá zahŕňa aj otvorené obviňovanie Ukrajiny z prebiehajúcej vojny“, sú teraz EÚ a jej členské štáty hlavnými strategickými spojencami Ukrajiny a podľa poslancov si musia zachovať svoju úlohu najväčšieho donora. S cieľom podporiť právo Ukrajiny na sebaobranu musí EÚ a jej členské štáty výrazne zvýšiť veľmi potrebnú pomoc krajine.
Pomôcť Ukrajine vzdorovať a zabrániť ďalším ruským útokom
Aby EÚ odradila Rusko od ďalšej agresie, musí prispieť k silným bezpečnostným zárukám pre Ukrajinu. Krajina musí mať možnosť odmietnuť unáhlené dohody, ktoré oslabujú jej bezpečnosť v strednodobom a dlhodobom horizonte a vedú k riziku obnovenej ruskej agresie aj voči iným európskym krajinám v budúcnosti. Poslanci Európskeho parlamentu jednoznačne odmietajú akékoľvek pokusy vydierať ukrajinské vedenie, aby sa vzdalo výlučne s cieľom uľahčiť takzvanú „mierovú dohodu“.
V uznesení sa tiež uvádza, že bez prítomnosti EÚ nemôžu prebehnúť žiadne rokovania o európskej bezpečnosti a poslanci vítajú zriadenie „koalície ochotných“ na potenciálne presadzovanie prípadnej mierovej dohody pod vedením Európy. Poslanci zároveň vyjadrujú zdesenie z politiky ústupkov americkej administratívy voči Rusku a tiež z útokov USA na ich spojencov.
Urýchliť prístupové rokovania s EÚ
Poslanci trvajú na tom, že budúcnosť Ukrajiny je v jej členstve v EÚ a vyzývajú na urýchlenie prístupových rokovaní.
Poslanci naliehajú na EÚ, aby sa pripravila na povojnovú rekonštrukciu Ukrajiny novými finančnými prostriedkami, no zároveň zdôrazňujú, že Rusko musí zaplatiť za obrovské škody spôsobené Ukrajine. Ruské suverénne aktíva imobilizované v rámci sankcií EÚ musia byť skonfiškované a použité na obranu a obnovu Ukrajiny.
Napokon Parlament žiada, aby sa zaviedli účinnejšie sankcie voči Rusku spolu s reštriktívnymi opatreniami voči akémukoľvek subjektu, ktorý uľahčuje obchádzanie sankcií a poskytuje ruskému vojenskému komplexu vojenské technológie a technológie dvojakého použitia.
Uznesenie bolo prijaté 442 hlasmi za, 98 bolo proti a 126 sa zdržalo hlasovania.