Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.
Poslanci vyzývajú EÚ, aby zaistila svoju vlastnú bezpečnosť
• Poskytnúť Ukrajine viac zbraní a munície
• Príprava musí byť podobná ako v čase vojny
• Zjednodušiť rozhodovanie v otázkach obrany
• Poslanci vítajú plán ReArm a žiadajú inovatívne riešenia financovania obrany
EÚ stojí pred rozhodujúcim okamihom, kedy už nebude môcť na hrozby a útoky na európsku bezpečnosť reagovať po starom.
V uznesení prijatom v stredu Parlament vyzýva EÚ, aby urýchlene konala a zabezpečila svoju vlastnú bezpečnosť. Podľa poslancov to má znamenať posilnenie vzťahov s rovnako zmýšľajúcimi partnermi a výrazné zníženie závislosti EÚ od krajín mimo Únie v otázkach obrany.
Takzvaná „Biela kniha“ o budúcnosti európskej obrany, ktorú má Komisia a vysoká predstaviteľka predložiť budúci týždeň, by mala Európskej rade poskytnúť konkrétne návrhy, ktoré umožnia „skutočne prelomové úsilie“ a opatrenia „ako v čase vojny“, tvrdia poslanci, ktorí tiež vítajú nedávno predložený plán ReArm.
EÚ ako skutočný poskytovateľ bezpečnosti
Na dosiahnutie mieru a stability v Európe musí EÚ podporovať Ukrajinu a stať sa odolnejšou, tvrdia poslanci. V uznesení sa uvádza: „Európa dnes čelí najhlbšej vojenskej hrozbe svojej územnej celistvosti od konca studenej vojny“. Vyzýva členské štáty, medzinárodných partnerov a spojencov NATO, aby zrušili všetky obmedzenia používania západných zbraňových systémov dodaných Ukrajine proti vojenským cieľom na území Ruska.
Rusko – podporované svojimi spojencami Bieloruskom, Čínou, Severnou Kóreou a Iránom – je „najvýznamnejšou priamou a nepriamou hrozbou voči EÚ“, uvádza sa v uznesení. Poslanci zdôrazňujú, že nedávne kroky a vyhlásenia Trumpovej administratívy zvýšili obavy o budúci postoj USA voči Rusku, NATO a európskej bezpečnosti. Poslanci tiež dôrazne odsudzujú vyhlásenia USA týkajúce sa Grónska. V tejto súvislosti Parlament zdôrazňuje, že obranné úsilie EÚ „nemôže zostať obmedzené čo do veľkosti, roztrieštené v rozsahu a zdĺhavé pri realizácii. Poslanci žiadajú zvýšené úsilie vo vojenskej oblasti, ale aj v priemyselnom, technologickom a spravodajskom sektore.
Pripravený na najextrémnejšie vojenské udalosti
V texte sa uvádza, že EÚ musí umožniť svojej administratíve „postupovať oveľa rýchlejšie“ v prípade vojny alebo iných rozsiahlych bezpečnostných kríz. Poslanci zdôrazňujú dôležitosť spolupráce medzi EÚ a NATO a zároveň vyzývajú na vytvorenie plne schopného európskeho piliera v NATO, ktorý bude schopný konať autonómne vždy, keď to bude potrebné.
Poslanci sa domnievajú, že EÚ sa musí rozhodnúť pre jednotnú a jasnú dlhodobú víziu európskeho obranného priemyslu a žiadajú výrazné navýšenie spoločného obstarávania vybavenia z členských štátov EÚ. Trvajú na tom, že rozhodovanie o európskej obrane by malo byť menej zložité. Podporujú vytvorenie Rady ministrov obrany a prechod od jednomyseľnosti ku kvalifikovanej väčšine pre rozhodnutia EÚ v tejto oblasti, s výnimkou vojenských operácií s výkonným mandátom.
Parlament varuje, že bez podstatného navýšenia investícií sa nedosiahnu bezpečnostné a obranné ciele EÚ ani v oblasti vojenskej podpory Ukrajine, ani v oblasti zlepšenia spoločnej európskej bezpečnosti. Poslanci uvádzajú, že „naliehavé potreby nemôžu čakať na ďalší viacročný finančný rámec“. Žiadajú „inovatívne riešenia na bezodkladné nájdenie dodatočného financovania“, ako je systém európskych obranných dlhopisov na financovanie rozsiahlych vojenských investícií.
Uznesenie bolo prijaté 419 hlasmi za, 204 bolo proti a 46 sa zdržalo hlasovania.