ŠTRASBURG / Klimatickú pohotovosť, ktorú vyhlásil Európsky parlament, zasiahne všetky členské štáty Európskej únie. Máme sa stať prvým kontinentom na svete, ktorý dosiahne uhlíkovú neutralitu.
Europoslanci ale hovoria o tom, že v súčasnosti má ísť iba o symbolické gesto, aby jednoducho všetky členské krajiny pristupovali k životnému prostrediu zodpovednejšie Pôvodne malo ísť o takzvanú klimatickú núdzu.
To sa však niektorým krajinám zdalo príliš silné gesto a tak tu máme klimatickú pohotovosť. V zásade ide o tri ciele. Všetky budúce návrhy Európskej komisie by mali byť koncipované tak, aby sa obmedzilo globálne otepľovania pod úrovňou jeden a pol stupňa.
Jedným z prekladateľov bol aj slovenský europoslanec Martin Hojsík: “Nebudeme dávať peniaze a nebudeme robiť zákony smerom, ktoré budú poškodzovať klímu, ale naopak.“
“Akurát ešte bude treba doladiť nejaké detaily, aby naozaj adekvátna váha išla na prísnu ochranu lesov a nesnažili sme sa to skryť pod nejaký udržateľný manažment,” dodal europoslanec Michal Wiezik.
Parlament tak po dlhých rokoch otvoril aj tému emisií v letectve a námornej doprave. Práve obrovské námorné lode patria medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.
“Táto komisia naozaj prinesie spoločné európske odpovede, pretože musia byť spoločné pokiaľ chceme čeliť klimatickým zmenám a ich dôsledkom,” dodal europoslanec Vladimír Bilčík.
Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk