V stredu, 16. septembra 2020 vystúpila na pôde Európskeho parlamentu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen s prejavom o stave Európskej únie. V prejave sa venovala viacerým dôležitým témam a predstavila priority Európskej komisie, medzi ktoré patrí zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 (z aktuálnych 40 % na 55 %) oproti roku 1990. To je podľa von Der Leyen možné dosiahnuť.
Ambicióznejší cieľ do roku 2030 je podľa predsedníčky eurokomisie základným predpokladom pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Zároveň sa tým Európska únia stane svetovým klimatickým lídrom a inšpiruje ostatné krajiny. „V súčasnosti máme expertízu, máme investície a sme pripravení presadiť uhlíkovo neutrálne obehové hospodárstvo,“ vyhlásila Ursula von der Leyen. Uhlíková neutralita je dôležitá téma, ktorej sa venuje aj prezidentská kancelária. V pondelok prezidentka Zuzana Čaputová informovala o snahe stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku. „Veľmi nás potešila ambícia kancelárie prezidenta dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a sme radi, že pani prezidentka ide slovenským inštitúciám aj firmám vzorným príkladom. V nadväznosti na pondelňajšiu tlačovú konferenciu už SAPI pani prezidentke ponúkla bezplatný návrh fotovoltického systému,“ konštatuje Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
K dôležitému prejavu von der Leyen sa ale ostatní slovenskí politici zatiaľ nevyjadrili. Predsedníčka Európskej komisie je pritom presvedčená, že prechod na zelenú ekonomiku prinesie aj benefity v podobe nových pracovných miest, obmedzenia závislosti na dovoze energií a surovín, či zlepšenie kvality ovzdušia. „Zníženie emisií na 55% oproti roku 1990 je splniteľný cieľ aj pre Slovensko, bude však vyžadovať vyššie využitie obnoviteľných zdrojov. Ostatne, k uhlíkovej neutralite sme sa už prihlásili a preto by malo byť v záujme Vlády SR, aby bol návrh komisie schválený. V nadväznosti na prejav predsedníčky von der Leyen by sa naša vláda mala zamyslieť nad tým, kam kráča vyspelá Európa, aby sme neskončili medzi fosílnymi dinosaurami, ako sú Rumunsko, Bulharsko a, žiaľ, aj Česká republika,“ upozorňuje riaditeľ SAPI.