Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu bol venovaný aj spoločným pravidlám na podporu opravy tovarov. Cieľom je, aby mali spotrebitelia jednoduchší, garantovaný prístup k oprave svojich spotrebičov.
V štátoch Európskej únie každoročne vznikne viac ako štyri miliardy ton elektronického odpadu. „Zníženie jeho produkcie si vyžaduje aj ďalšie posilnenie možností týkajúcich sa opráv a zlepšenie ich dostupnosti pre spotrebiteľov,“ uviedla poslankyňa európskeho parlamentu Monika Beňová.
Ide o súčasť podpory obehového hospodárstva a efektívnejšieho využívania zdrojov. „Výrobky majú dlhšie vydržať, musia byť bezpečne opraviteľné a ich súčasti ľahko vymeniteľné,“ priblížila europoslankyňa. Súčasťou diskusií je aj možnosť predĺženia záručnej lehoty na opravené výrobky o jeden rok.
Dôraz pri používaní výrobkov má byť kladený aj na kvalitu ich údržby. Do rozhodovania o ich oprave vstupuje dostupnosť náhradných dielov, dĺžka trvania opravy a samozrejme cena. „Oprava výrobku musí spotrebiteľovi priniesť reálnu úsporu peňazí. Zároveň musia byť dostupní kvalifikovaní odborníci, ktorí ju dokážu garantovať a zabezpečiť,“ uzavrela Monika Beňová.