Judita Laššáková (NOVINY.SK)
Judita Laššáková (NOVINY.Sk)

Europoslankyňa Judita Laššáková: Eurokomisár má ťažkú úlohu – slúžiť EÚ, ale vyhovieť aj domovskej vláde


V pondelok (4. 11.) sa v Bruseli začala séria vypočutí kandidátov na eurokomisárov. Híringom do 12. novembra prejde 26 kandidátov. Slovenský kandidát Maroš Šefčovič ho absolvoval ako prvý. Viac o dianí v európskom parlamente prezradí europoslankyňa, ktorá kandidovala za SMER-SD- Judita Laššáková.

V novej Komisii dostal Maroš Šefčovič portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť. Ako funguje vypočúvanie kandidátov?

Eurokomisári sú súčasťou Európskej komisie, ktorá musí hľadieť na záujmy Európskej únie ako takej. Lenže ten proces je trošičku komplikovanejší, keďže jednotlivých eurokomisárov navrhujú vlády členských štátov. S tým ale, že ten budúci kandidát musí obhájiť, musí byť jednak proeurópsky, ale musí obhájiť svoju nezávislosť a nestrannosť. Čiže on nesmie ani v budúcnosti prijímať žiadne príkazy alebo napomáhať ktorémukoľvek členskému štátu. Čiže je to taká dosť nevďačná úloha, že na jednej strane vy musíte vyhovieť doma, tým požiadavkám, aby vás tá vláda navrhla, ale na druhej strane musíte zabezpečiť to, že nebudete od tej vlády prijímať žiadne príkazy. A to máloktorý z nich dokáže, pretože tá vláda nemusí byť na budúci rok. Ak sú voľby, lebo napríklad v Českej republike budú voľby, tak tam sa môže zmeniť vláda. Tým pádom nemusí vyhovovať tej vláde, a stáva sa niekedy, dokonca sa stalo, že sa tá nová vláda pokúšala odvolať toho komisára.

Závisí vždy od toho, že aký je ten komisár. Lebo v takom prípade ho vie tá komisia podržať, že ho neodvolá, že nesúhlasí s tým odvolaním. Čiže tá nestrannosť a tá nezávislosť musí byť zabezpečená na strane toho kandidáta.To je prvá fáza, čiže ten členský štát, tá vláda toho členského štátu navrhne. A potom, predsedníčka Európskej komisie, ktorá už bola teda v júli dezignovaná, čiže ju Európsky parlament určil, že ona bude, samozrejme kandidovala z frakcie EPP. A to z toho dôvodu, pretože EPP má väčšinu v Európskom parlamente. Takže bola navrhnutá pani Ursula von der Leyenová a ona to aj obhájila. No a ona potom porozdeľuje, tým jednotlivým kandidátom, to ich portfólio.

Tentokrát ale členské štáty zlyhali v jednej veci. Ursula von der Leyenová totižto povedala, že musí byť dodržaná rodová rovnosť, ktorú sme tu teraz, ako tu sedíme, zrovna nedodržali, keďže sme tu tri ženy a jeden muž. Lenže členské štáty to urobili opačne. Oni navrhli 60 % mužov a 40 % žien. Tak Ursula von der Leyenová urobila potom taký krok, že na posty podpredsedov dala opačné garde, čiže 60 % žien a 40 % mužov. A možno aj z toho dôvodu najskúsenejší z tých komisárov, ktorý tam je – Maroš Šefčovič, nedostal tú predsednícku stoličku, ale za to dostal veľmi silné portfólio.

Čiže vy ste spokojná s tým portfóliom, ktoré dostal, aj keď teda nedostal predsednícku stoličku, sedí mu to?

Ja si myslím, že áno. On má za tie roky, ktoré tam už je, už má prezývku Mr. Fix it, že čo sa dá, tak to vybavuje on a vždy to dotiahne do toho správneho konca. Rovnako on robil aj Brexit, pričom tam tam treba dodať, že pri tom Brexite sa 27 členských štátov posadilo za stôl a povedalo Veľkej Británii, že povedzte nám, čo chcete. Oni boli jednotní. Jednu jedinú výhradu mali alebo respektíve jednu jedinú podmienku mali, ktorú povedali komplet celá 27-čka a že z tejto neodpustíme. A to je dodržanie Veľkonočnej dohody. A tá Veľkonočná dohoda je dohoda medzi Írskom a Severným Írskom, že tam prestanú, tie národnostné boje a teda vlastne národnostné – katolícke, protestantské. V tých 90-rokoch tam boli výbuchy, atentáty. A tu musím pochváliť Slovenskú republiku, pretože jedného z posledných alebo dokonca troch z posledných riaditeľov, alebo takých tých hláv tej IRA, tej teroristickej skupiny, chytili tu na Slovensku, takže tam bola veľká participácia Slovenskej republiky na tom. Dokonca ešte aj kráľovná Alžbeta napísala ďakovný list Slovenskej republike, lebo dovtedy sa to nedarilo.

Viac..  Michal Wiezik o aktuálnej situácii v lesoch nad Čiernym Balogom: Žiaľ, naše obavy sa naplnili. VIDEO

Takže tá Veľkonočná dohoda bola naozaj jednou z podmienok, z ktorej nechcela upustiť 27-čka. No a ostatné už potom musel dolaďovať Maroš Šefčovič a zvládol to. Čo sa týka jeho portfólia, on ho má rovnako široké, ako ho majú všetci ostatní, lebo doteraz to bolo viac menej o tom, že jeden komisár mal jeden z tých výborov Európskeho parlamentu, lebo ich máme 20. Tentokrát sú tie portfóliá veľmi, veľmi široké. Na jednej strane to môže byť zlé, ale na druhej strane to môže byť práveže dobré, ako určitá výzva, lebo napríklad pani Labib, ona má veľmi široké portfólio. Ona má civilnú ochranu, čo je mimochodom výsostné právomoc členských štátov. Čiže tam môžu môžu európske inštitúcie dávať iba odporúčania, ale ona má od civilnej ochrany, od pripravenosti na krízy, cez spoluprácu NATO až po rodovú rovnosť. Čiže je to veľmi, veľmi, veľmi široké.

Ale na druhej strane to môže byť naozaj dobré, lebo môžeme sa dostať do tej fázy, že sa konečne začne uvažovať multidisciplinárne. Mňa zarazila pri taká informácia, že napríklad pri stavaní alebo konštruovaní tých veterných mlynov si tí inžinieri prizvali ornitológov. Ja som sa na to pozerala, že prečo zrovna tých vedcov, ktorí sa zaoberajú vtákmi, že asi kvôli tomu, že aké sú tie letové nejaké zvyklosti tých vtákov. Nie. Oni si ich prizvali z toho dôvodu, pretože chceli od ornitológov vedieť, ako je to možné, že sovu nepočuť. Keď letí jastrab alebo sokol, tak to zachytia tie zvukové radary, ale sovu nie.

Pokračovanie rozhovoru s Europoslankyňou Juditou Laššákovou si môžete pozrieť tu:

(noviny.sk)

O neds

Odporúčame pozrieť

Europoslanci privítali dohodu medzi EÚ a Švajčiarskom, rokovania viedol Šefčovič

Viacerí poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí majú na starosti vzťahy so Švajčiarskom, privítali ukončenie rokovaní …

Consent choices