europoslanci
Vladimír Maňka (vpravo), Monika Smolková. PHOTO: redakcia/red.

Je Slovensko pripravené na digitalizáciu trhu? Europoslanci hovoria jasné áno

europoslanci
Vladimír Maňka (vpravo), Monika Smolková. PHOTO: redakcia/red.

Jednou z hlavných priorít nového funkčného obdobia Európskej komisie a Európskeho parlamentu je digitalizácia trhu. Ambiciózny plán chce EÚ pripraviť už v roku 2015. Naši europoslanci vidia v informačných technológiách budúcnosť a digitálny trh podľa nich dokáže vytvoriť stovky tisíc pracovných miest v EÚ.

Na otázku, či je Slovensko na takúto digitalizáciu trhu pripravené, odpovedal Ivan Štefanec: „Flexibilita, proces učenia a prispôsobovanie sa novým technológiám je u nás na vyššej úrovni ako v mnohých iných západných krajinách.“

Slovákov považuje za vzdelaný a flexibilný národ a svedčí o tom podľa neho aj doterajší rozvoj digitalizácie na Slovensku, teda rozvoj používania mobilných telefónov, nových technológií alebo platobných kariet. V používaní bezdotykových platobných kariet máme dokonca prvenstvo v EÚ.

Na druhej strane však nechce podceňovať prípravu a vzdelávanie. Najmä v oblasti IT to považuje za kľúčové, pretože v únii až 90% všetkých pracovných miest vyžaduje prácu s informačno-komunikačnými technológiami. „Používanie musí ísť ruka v ruke so vzdelávaním. Osobitne sa to týka starších a sociálne slabších skupín, pretože keď chceme rozširovať služby elektronickej demokracie, chceme robiť elektronické referendá, petície aj elektronické voľby, musíme k tomu poskytnúť nielen infraštruktúru a legislatívu, ale musíme mať aj ľudí, ktorí technológie vedia používať a pochopia, že táto cesta je lepšia, rýchlejšia a lacnejšia,“ dodáva Štefanec pre EuropskeNoviny.sk

Viac..  Kybernetické násilie na ženách: čo znamená a ako mu predchádzať?

Vladimír Maňka má podobný názor. Za príklad nám dáva úspešnú digitalizáciu v Estónsku. To išlo v oblasti informačných technológii raketovo dopredu a ako prvý štát na svete usporiadalo celoštátne parlamentné voľby s možnosťou hlasovania na internete, síce malo spočiatku obavy.

Bezpečnosť digitálnych technológií demonštruje Maňka na kauze ukradnutých zdravotných záznamov M. Schumachera:  „Viete o tom, že ukradnuté zdravotné záznamy boli v papierovej forme? Keby boli v elektronickej, tak by sa to nemuselo stať.“

Digitalizácia na Slovensku bude otázkou niekoľkých rokov. Výsledkom má byť odbremenenie administratívy a šetrenie času. Ako však dodáva Monika Smolková, najskôr bude potrebné ľudí presvedčiť, že ich údaje sú dostatočne chránené aj v elektronickej forme. “Ak sa nám to podarí a získame dostatočnú podporu, naším cieľom bude umožniť ľuďom vybaviť všetko z pohodlia domova, prípadne z jedného miesta,“ povedala europoslankyňa.

O tib

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Nepodporili sme návrh zloženie Eurokomisie

Nepodporili sme návrh zloženia Eurokomisie. Nebolo to hlasovanie o Uršule, o Šefčovičovi, ani o vláde. …

Consent choices