Počas štrasburského plenárneho zasadnutia sa uzavrela asociačná dohoda medzi Gruzínskom a Európskou úniou. Zobrazovali sa nedávne udalosti vo Venezuele, ktoré poskytol španielsky poslanec Javier Couso Permuy. Poslanci na pléne tiež uvoľnili viac ako 126 miliónov eur z Európskeho fondu solidarity na pomoc regiónom, ktoré postihli vážne prírodné katastrofy.
Hoci je gruzínske súdnictvo priveľmi naviazané na politiku, krajina prikročila k rozsiahlym demokratickým reformám. „Touto novou dohodou Gruzínsko získava nové nástroje na integráciou, na reformy, a tiež na integráciu do európskych štruktúr,“ povedal Giorgi Margvelashvili, prezident Gruzínska. Prieskum verejnej mienky ukázal, že až 70% obyvateľov Gruzínska sa prikláňa k Európskej únii.
Zábery z Venezuely, ktoré sa na plenárnom zasadnutí prezentovali dokumentovali porušovanie ľudských práv, vrátane brutálnych útokov na opozíciu voči prezidentovi Madurovi. V roku 2014 zatkli za politický aktivizmus vyše 3000 ľudí. „Neexistuje tam sloboda prejavu, ani nezávislosť súdnictva, známe sú konkrétne prípady mučenia. Zaujíma nás, ako dlho ešte bude prezident Maduro skúšať našu trpezlivosť,“ povedal Luis de Grandes Pascual z Európskej ľudovej strany. Poslanci zaujali rezolútny postoj. Schválili uznesenie, ktorého cieľom je ukončiť porušovanie ľudských práv.
Koncom roku 2013 a v roku 2014 spôsobovali chaos predovšetkým záplavy. Niektoré regióny získajú financie počnúc sumou 3,7 milióna pre Grécko až po 60 miliónov pre Srbsko. Európsky fond solidarity vznikol po krutých záplavách v Strednej Európe v lete 2002. Doteraz z neho získalo financie 24 európskych krajín vo výške 3,7 miliárd eur.
Viac sa dozviete v priloženom videu: