Predseda Európskeho parlamentu, Martin Schulz hovorí: „Pozícia Európskeho parlamentu je pomerne jasná. Veľmi nás zarmútilo rozhodnutie voličov v Spojenom kráľovstve, chápeme ho však ako suverénny výraz vôle britských občanov odísť z EÚ. Je to náročná chvíľa pre obe strany.“
Lídri strán sa už stretli a rokovali o ďalších krokoch Únie po brexite. Podľa zmluvy o EÚ, bude mať Veľká Británia dva roky na to, aby opustila dvadsať osmičku. Všetko sa začne diať po ich oficiálnom ohlásení svojho odchodu.
Manfred Weber z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov): „Ako niekto, kto háji myšlienku Európy a spolupráce na tomto kontinente, som sklamaný, je to smutný deň. Treba však povedať, že polovica Britov hlasovala za Európu, treba zvažovať aj ich stanovisko. Podľa nás je dôležité zdôrazniť, že spôsob, akým Európa koná spolu v globalizovanom svete je správnou cestou pre zvyšných 27 štátov.“
Rebecca Harms – Skupina zelených/Európska slobodná aliancia: „Veľmi ma mrzí rozhodnutie britských občanov. Pre Európsku úniu je to zlý deň. Ľudia, ktorí zmýšľajú tak ako ja, sa musia sami seba pýtať, čo robíme zle, ak nedokážeme presvedčiť väčšinu občanov pri takomto referende, ak nedokážeme presvedčiť našich priateľov vo Veľkej Británii.“
Mnohí europoslanci sa držia myšlienky, že odchodom Británie z EÚ Európa nezanikne, ani sa neskončí. Chcú sa pustiť do silnej politickej ofenzívy, a tak zabezpečiť občanom Európy život, aký si zaslúžia. Poslanci Parlamentu si dávajú za úlohu v momentálnej situácii pohnúť sa ďalej a držať spoločne v akejkoľvek situácii.
Za skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente sa k téme vyjadril Gianni Pittella: „Dnes treba zachrániť Európu tým, že ju zmeníme a spravíme ju prístupnejšou pre občanov.“
Guy Verhofstadt – skupina Aliancie liberálov a demokratov za Európu: „Rozhodnutie britských občanov odísť z EÚ bolo veľmi jasné. Ukončilo sa tým 40 rokov diskusií o prijatí či výnimkách, rabatoch, značkovaní a iných záležitostí, ktoré Únii priniesli viac ťažkostí, než nám poskytlo riešení, ale musíme to brať vážne. Najlepší spôsob reakcie na výsledok tohto referenda, nie je pokračovať rovnakým spôsobom, ale pustiť sa do hlbokej reformy Únie.“
Niektorí členovia snemovne sa obávajú situácie s Írskou republikou a Severným Írskom. Je to dôsledok toho, že veľký počet hlasujúcich v referende bol za to, aby Británia ostala súčasťou Únie.
Gabriele Zimmer – Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice –Severskej zelenej ľavice: „Máme vo Veľkej Británii veľa priateľov. Rovnako teraz myslím na Severné Írsko. Myšlienka, že Írska republika a Severné Írsko budú oddelené vonkajšou hranicou EÚ, predstavuje katastrofu pre mierový proces v Severnom Írsku.“