Konečne sme sa dočkali: lacnejšie volanie i internet v zahraničí

žena telefonuje
PHOTO: Flickr.

Brusel: Od začiatku letných prázdnin, teda od 1. júla konečne začalo platiť nariadenie Európskej únie o roamingu. Cenové stropy pre hovory i sťahovanie dát sa znížili. Dáta sú lacnejšie o 36%, a ak porovnáme ceny s rokom 2007, ide o zlacnenie až o 91%. Celkovo dosiahla Únia za ostatných šesť rokov zníženie maloobchodných cien volaní a zasielania textových správ a dát o vyše 80 %.

Tradične najobľúbenejšou destináciou Slovákov je Chorvátsko. Práve prvého júla táto krajina vstúpila do Únie, a tak naši dovolenkári môžu toto leto telefonovať, či cez mobil surfovať na internete o poznanie lacnejšie. Náklady na prenos dát sa znížili takmer 15-krát. Poslanie textovej správy alebo telefonický hovor z ktoréhokoľvek miesta v EÚ sú 10-krát lacnejšie.

Tu je teda krátke zhrnutie zmien, ktoré platia od 1. júla tohto roka:

–          sťahovanie dát alebo prehliadanie internetu: 45 centov/MB (účtuje sa poplatok za použité kB) + DPH (v porovnaní s rokom 2012 zníženie o 36 %),

Viac..  Prezident Európskej rady pre inovácie sa stretol s inovačnou špičkou Slovenska

–          volania: 24 centov/minútu + DPH (v porovnaní s rokom 2012 zníženie o 17 %),

–          príjem hovorov: 7 centov/minútu + DPH (v porovnaní s rokom 2012 zníženie o 12,5 %),

–          poslanie textovej správy: 8 centov + DPH (v porovnaní s rokom 2012 zníženie o 11 %).

Niektorí operátori dokonca už úplne zrušili roamingové poplatky v prípade volaní a SMS, alebo svoje služby ponúkajú takto bezplatne aspoň v určitých regiónoch Európy.

O red

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Únia bude mať špecializovaný úrad na boj proti praniu špinavých peňazí

Poslanci Európskeho parlamentu sa dnes zaoberali posúdením návrhu jednotných pravidiel Európskej únie zameraných na boj …

Consent choices