V týchto dňoch si pripomíname hrôzy druhej svetovej vojny. Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa konala medzinárodná konferencia s názvom História a kultúrne dedičstvo Rómov žijúcich na Slovensku a v EÚ. Zorganizovalo ju Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít. Témou bola nielen pretrvávajúca segregácia tohto etnika v našej krajine. Pri diskusii sa ukázalo, že Rómov trápia aj iné problémy.
Rokovanie sa odohralo za zatvorenými dverami a za okrúhlym stolom sa stretli predstavitelia rómskych mimovládnych organizácií, ktoré zastupujú Sintov, Olašských Rómov a Rumungrov z celého Slovenska. Prišli aj hostia zo susednej Českej republiky. Diskusia sa sústredila najmä na vzájomné skúsenosti, každodenné problémy a možnosti ich riešenia. Ukázalo sa, že tradičná rómska kultúra je v 21. storočí už výrazne ohrozená, mnoho mladých Rómov už nepozná rómsky jazyk a v komunite sa znižuje súdržnosť a vzájomná úcta. Bude preto potrebné pokračovať v o vzájomných rozhovoroch v prítomnosti Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Rokovanie, ktoré otvorilo vzájomný dialóg vo vnútri rómskej komunity, sa tak zaradilo medzi najvýznamnejšie podujatia tohto druhu.
V predvečer Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia usporiadala Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva IX. Medzinárodný rómsky festival. Akcia sa konala pod záštitou predsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Zúčastnili sa jej aj viacerí slovenskí poslanci Európskeho parlamentu – Edurad Kukan, Monika Flašíková Beňová a Anna Záborská.