Europoslankyňa Anna Záborská: Je to rodina, na ktorej stojí táto spoločnosť.

Anna ZaborskaPôvodným povolaním lekárka, Anna Záborská pôsobí v Europarlamente od roku 2004. Politike sa venuje od pádu Berlínskeho múru a v roku 1998 sa stala poslankyňou parlamentu Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň 6 rokov viedla výbor pre zdravotníctvo.

Prečo ste sa dali na Európsku politiku?

Už rok pred tým, ako ma Kresťanskodemokratické hnutie zvolilo za lídra kandidátky do Európskeho parlamentu, som bola členkou stáleho výboru Národnej rady pre vzťahy Slovenska a EU, v ktorom sa prerokovávali všetky predvstupové dokumenty. Mala som teda možnosť pozorovať a získavať skúsenosti pre prácu v Európskom parlamente.

Čomu ste sa v Európskom parlamente rozhodli venovať?

Bolo by pre mňa, ako lekárku, logické venovať sa zdravotníctvu a zdraviu. Nie je to však kompetenciou Európskeho parlamentu. Vybrala som si teda ľudské práva, konkrétne ma zaujímajú dve špecifické skupiny. Prvou skupinou sú chudobní ľudia v rozvojových krajinách, ktorí žijú pod hranicou ľudskej dôstojnosti. Preto som členkou výboru pre rozvoj už druhé volebné obdobie. Tou druhou skupinou sú ženy a ich práva, lepšie povedané ľudské práva a či sú, alebo nie sú dodržiavané u žien. V prvom volebnom období som bola predsedníčkou tohto výboru.

Ako zvládate cestovanie a rodinný život? Dá sa to skĺbiť?

Som človek, ktorý rád cestuje, už pred tým som sa dosť pohybovala. Pracovala som v Afrike, Alžírsku, často sme sa sťahovali, čiže cestovanie a zmena miesta pre mňa nie je problém.

Prečo ste tieto krajiny navštívili?

Bolo to v rámci technickej spolupráce v 80-tych rokoch. Môj manžel tam najskôr išiel ako architekt a ja som ho s deťmi nasledovala a pracovala ako lekárka.

Čo považujete za svoj najväčší úspech v Európskej politike?

V prvom volebnom období som bola zvolená za predsedníčku výboru pre práva žien a rovnosť príležitostí. Aj napriek problémom, ktoré som mala na začiatku, som bola jediná predsedníčka, ktorá na tomto poste bola počas celého volebného obdobia. Podarilo sa mi to možno preto, že som sa snažila byť predsedníčkou všetkých členiek. Snažila som sa, aby diskusia nikdy nebola prerušená a nechala som každého vyhovoriť sa, koľko chcel. Témy, o ktorých sme rokovali, som usmerňovala tak, aby sa týkali väčšiny žien bez ohľadu na to, akú politickú stranu volia. Zaujímala ma chudoba, vzdelávanie žien, zdravotná starostlivosť, prípadne väznené ženy alebo migranti. Je to nadstranícke a preto sa počas tohto volebného obdobia prijalo najviac správ a môžem povedať, že aj percento záverečných hlasovaní bolo veľmi vysoké a takmer vždy všetky členky výboru so správami súhlasili.

Viac..  Europoslanec Michal Wiezik: EÚ umožňuje strieľať problematické medvede, dôležité sú systémové kroky

Máte aj nejaké neúspechy, resp. je niečo, čo sa vám nepodarilo presadiť?

Na pôde Európskej únie som bola jednou z prvých, ktorá začala hovoriť o tom, že ak chceme zosúladiť rodinný a pracovný život žien, musíme oceniť prácu matky. Nemôžem povedať, že sa to celkom nepodarilo. Bola to téma, o ktorej sa veľmi nehovorilo, kým som prišla a teraz sa o nej hovorí podstatne viac. No dúfala som, že sa to prejaví aj v legislatívnej podobe. Európsky parlament však prijal správu, že ženy a muži, ktorí sa angažujú v solidarite medzi generáciami, čiže v starostlivosti o deti a starých ľudí, sú diskriminovaní. Mohlo sa to ešte viac posunúť, ale nie je všetkým dňom koniec a dôležité je, že sa táto téma objavuje v diskusiách v Európskom parlamente a verím, že Európska únia si uvedomí, že je to rodina, na ktorej stojí táto spoločnosť.

Na budúci rok sú voľby do Európskeho parlamentu. Plánujete kandidovať?

Na začiatku som bola prekvapená, keď som zistila, že sú tu kolegovia, ktorí sú v Európskom parlamente od roku 1979. Čudovala som sa, ako je to možné, že sú tu tak dlho, strany ich nominujú a že sa tu stále uplatnia. Teraz po tých dvoch volebných obdobiach vidím, že je to obrovská devíza, keď človek vie, kde čo hľadať, za kým ísť, pozná veľa ľudí z administratívy a medzi kolegami. Takže ak mi moja politická strana dá dôveru a ja verím, že aj občania SR, budem sa o ňu naďalej uchádzať.

PHOTO: redakcia/dub.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

nasilie

Europarlament schválil historicky prvé pravidlá EÚ o boji proti násiliu na ženách

Cieľom nových pravidiel je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a …

Consent choices