Brusel pritvrdzuje. Členským štátom chce kontrolovať rozpočty. Do utorka ho musí poslať aj Slovensko

Brusel
PHOTO: Flickr.

BRUSEL/BRATISLAVA – K slovenskému rozpočtu bude mať po novom čo povedať už aj Brusel. Európska komisia totiž prijala opatrenia, na základe ktorých tam budú musieť posielať svoj navrhovaný rozpočet všetky členské krajiny. Údajne je to preto, aby sa nestávalo, že ho niektoré krajiny „prepísknu“.

Musíme tak spraviť do 15. októbra

Členské štáty eurozóny vrátane Slovenska čakajú nové povinnosti voči Bruselu. Už 15. októbra tohto roka budú prvýkrát posielať návrhy svojich rozpočtov na nadchádzajúce roky do Bruselu na kontrolu. Táto povinnosť im vyplýva z takzvaného dvojbalíčka, ktorý Európsky parlament (EP) schválil už v máji tohto roka.

Zaviesť balíček, ktorý obsahuje dve opatrenia, navrhla už v novembri 2011 Európska komisia (EK). Opatrenia majú pomôcť posilniť dohľad nad rozpočtami jednotlivých štátov v eurozóne a zabrániť tak prehĺbeniu hospodárskej krízy v Európe. Nová regulácia nadobudla účinnosť 30. mája tohto roka.

Dvojbalíček krajinám eurozóny nariaďuje do 30. apríla v danom roku zverejniť svoje strednodobé fiškálne plány spoločne s politickými prioritami v oblasti rastu a zamestnanosti pre najbližších 12 mesiacov. Následne do 15. októbra musia členské štáty eurozóny zverejniť svoj návrh rozpočtu na nasledujúci rok a predložiť ho na posúdenie EK. Toto čaká štáty už počas najbližších dní. Komisia ich potom preskúma najneskôr do 30. novembra. Do 31. decembra musia členské štáty eurozóny prijať svoj rozpočet na nasledujúci rok.

Viac..  EÚ ohlásila vyše sedem miliardovú pomoc pre Egypt

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli Noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie

Európska únia možno uvalí na Irán nové sankcie v súvislosti s jeho víkendovým útokom na …

Consent choices