Bývalý predseda Najvyššieho súdu v Maďarsku chce žalovať Európsky parlament. Pre stiahnutie žaloby voči Slovensku o dvojitom občianstve

európsky parlament
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Bratislava/Budapešť – Bývalý predseda Najvyššieho súdu Maďarskej republiky a predseda maďarského občianskeho združenia Rada pre ľudskú dôstojnosť Zoltán Lomnici podá žalobu na Európsky parlament (EP), ktorý podľa jeho názoru bezdôvodne ukončil vyšetrovanie Slovenskej republiky iniciované petičnou sťažnosťou v otázke dvojakého občianstva. Informoval o tom dnes maďarský denník Magyar Nemzet.

Lomnici pre denník uviedol, že jeho cieľom je dosiahnuť, aby kým Ústavný súd SR nerozhodne v tejto záležitosti, Slovensko nemalo pocit, že medzinárodné spoločenstvo ho už nesleduje kvôli porušeniu práva v upravenom zákone o slovenskom občianstve.

Podľa jeho slov medzi súdnymi kauzami našiel dva prípady, kedy súd EÚ zrušil rozhodnutie EP, pretože chýbalo zdôvodnenie. To isté sa stalo aj v prípade petície o slovenskom zákone o občianstve, ktoré na návrh slovenského koordinátora petičného výboru stiahli z programu bez zdôvodnenia a diskusie. Pritom v máji výbor rozhodol, že počká na verdikt slovenského ústavného súdu, povedal Lomnici.

Magyar Nemzet pripomína, že ústavný súd so sídlom v Košiciach dodnes v tejto kauze nerozhodol.

Petičnú sťažnosť podali europarlamentu vlani Zoltán Lomnici a László Gubík, ktorý prišiel o slovenské občianstvo. V nej sa domáhali konania európskych inštitúcií, ktoré by donútilo Slovensko upraviť zákon o štátnom občianstve. Týmto spôsobom chceli dosiahnuť, aby slovenskí občania maďarskej národnosti mohli bez akýchkoľvek obmedzení prijímať aj maďarské občianstvo.

Viac..  Čaputová v Európskom parlamente vyzvala Slovákov na účasť v eurovoľbách

Petičný výbor EP však sťažnosť 17. októbra tohto roku uzavrel ako neopodstatnenú.

Záležitosť na pôde europarlamentu riešil Výbor pre petície (PETI) 27. mája 2013. Predsedníčka výboru Erminia Mazzoniová nechala vtedy petičnú sťažnosť voči Slovensku otvorenú s tým, že PETI vyčká na rozhodnutie Ústavného súdu SR o tejto veci.

Informáciu priniesol komerčný portál spravodajskej agentúry TASR www.teraz.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu počas tohto mandátu

Blížia sa eurovoľby a niektorí sa ma pýtate, čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu …

Consent choices