Európska únia prispeje miliónmi EUR na podporu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom

kosovo
PHOTO: Flickr.

Ešte v apríli uzavreli medzi sebou Kosovo a Srbsko významnú a zároveň prvú dohodu o zásadách normalizácie vzťahov. Európska komisia im chce pomôcť, a preto vyčlení dodatočné finančné prostriedky, aby dohodu podporila. Špeciálny program na predvstupovú pomoc (IPA) pomôže reagovať na potreby väčšiny srbských komunít v celom Kosove. Peniaze pôjdu na infraštruktúru, verejnú správu, rozvoj vidieka a regiónov, zamestnanosť a ochranu životného prostredia.

Európska komisia na to dá 15 miliónov EUR.  Ďalšie peniaze Kosovu pridelí priebežne. Celkovo má pre krajinu pripravených 70 miliónov EUR. Komisár pre rozšírenie a európsku susednú politiku Štefan Fülle: „ Implementácia dohody z 19. apríla je veľmi dôležitá pre upevnenie kosovsko-srbských vzťahov a ich vyhliadok do budúcna. Táto dohoda potvrdila záväzok Srbska a Kosova nasledovať smer Európskej únie. Únia musí preukázať seriózny záujem o podporu tohto procesu, v záujme zabezpečenia mieru, stability a prosperity regiónu. Som preto veľmi rád, že sme schopní poskytnúť dodatočné financie na podporu aprílovej dohody.“

Dohoda obsahuje pätnásť bodov, na ktorých sa zhodli obe strany v rámci vzájomného dialógu so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashton. Umožní vytvoriť združenia alebo komunity srbských miest a obcí na severe Kosova. Zároveň predpokladá progresívnu integráciu tamojších srbských bezpečnostných zložiek pod kosovskú políciu. Rovnako by sa do kosovského súdneho systému mali integrovať aj miestne srbské súdy.

Viac..  Pellegrini: Slovensko rešpektovalo väčšinu pri najvyšších pozíciách v EÚ

 

O red

Odporúčame pozrieť

komisia

EK zaregistrovala iniciatívy občanov o chovoch zvierat a označovaní potravín

Európska komisia (EK) v stredu zaregistrovala dve občianske iniciatívy. Prvá požaduje zatvorenie chovných fariem a …

Consent choices