fico
PHOTO: redakcia/red.

Od budúceho roka dáva EÚ 6 mld. EUR na zamestnávanie mladých. Slovensko dostane 200 miliónov

fico
PHOTO: redakcia/red.

Čerpať bude ten, kto bude najlepšie pripravený. Vyhlásil to dnes premiér Fico po stretnutí s ministrom práce Richterom. Európska komisia navyše tlačí na členské štáty, aby peniaze využili v rokoch 2014 – 2015. Napriek tomu, že Brusel štandardne dáva peniaze na zamestnávanie mladých ľudí do 25 rokov, Slovensko túto hranicu posúva na 29 rokov.

Slovenskému vyjednávaciemu tímu sa už teraz podarilo vyjednať realokáciu eurofondov za 70 miliónov eur. Vďaka týmto peniazom dostali prácu tisíce ľudí. Minister práce Ján Richter pre EuropskeNoviny.sk povedal, že je to jasný signál, aby sa pokračovalo ďalej. „Všetky kontrolné mechanizmy zo strany Európskej komisie, ktoré na tieto projekty tu boli, nenašli žiadne problémy. Preto si dovolím povedať, že tento projekt je veľmi úspešný,“ dodáva Richter.

O PENIAZE JE VEĽKÝ ZÁUJEM

Za jeden a pol mesiaca sa len z ďalšej realokácie eurofondov vo výške 11 miliónov 884 tisíc eur takmer všetko vyčerpalo. Zazmluvnilo sa 1156 pracovných miest a ďalších 2505 žiadostí sa ani nemá za čo vybaviť. Peniaze pre veľký záujem podľa ministerstva práce už teraz nestačia, ak by chceli vyhovieť všetkým. Richter tak už teraz hovorí o najúspešnejšom projekte na zamestnávanie mladých ľudí v celej EÚ. Záujem oň majú najmä mikropodniky a malopodniky.

Viac..  EK pracuje na novom pilotnom mechanizme na podporu trhu s vodíkom

Priemerný vek mladých ľudí, ktorých sa podarilo vďaka projektu zamestnať je 23,5 roka. V drvivej väčšine ide o dlhodobo nezamestnaných, ktorí boli evidovaní na Úrade práce viac ako rok. Mladí ľudia získali prácu najmä vo veľkoobchode a v priemyselnej výrobe.

O red

Odporúčame pozrieť

Orbán: Ekonomická spolupráca je základom spolupráce medzi Nemeckom a Maďarskom

Ekonomická spolupráca je pevným základom spolupráce medzi Nemeckom a Maďarskom, povedal maďarský premiér Viktor Orbán …

Consent choices