KYJEV – Napätie v ukrajinskej metropole po pokojnejšej noci opäť rastie. Doobeda tlačová služba vojsk ministerstva vnútra potvrdila, že do Kyjeva presúva ďalšie jednotky. Oživila tak špekulácie, že sa chystá vyhlásenie výnimočného stavu.
Stotisíc ľudí
Do Kyjeva prichádzajú príslušníci vojsk ukrajinského ministerstva vnútra z iných častí krajiny. Informovala o tom agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na tlačovú službu týchto síl. Údajne ide len o výmenu vojakov, ktorí už dlhú dobu zaisťujú poriadok pri administratívnych budovách v hlavnom meste. V Kyjeve sa šíria špekulácie, že sa chystá vyhlásenie výnimočného stavu.
Napätie v ukrajinskej metropole po pokojnejšej noci opäť rastie. V predzvesti ďalšej veľkej demonštrácie, ktorú do Kyjeva zvolali opoziční lídri, ráno niekoľko tisíc stúpencov proeurópskej opozície pokojne zablokovalo budovu vlády.
O výnimočnom stave nehovorili
O tom, že sa prezident Viktor Janukovyč vraj pripravuje siahnuť k tomuto mimoriadnemu opatreniu, hovoril líder opozičnej strany Vlast (Baťkivščyna) Arsenij Jaceňuk. Hovorca vlády ale podľa ukrajinských médií tvrdil, že o zavedenie výnimočného stavu v krajine sa zatiaľ nejednalo. Úrad prezidenta naviac uviedol, že normálne pokračujú prípravy na návštevu Číny, ku ktorej má hlava štátu odletieť v utorok.
Nič menej obavy z výnimočného stavu podporilo prehlásenie vojska ministerstva vnútra, že v Kyjeve je už 1 000 nových vojakov a že ďalšie posily do hlavného mesta pribudnú. Zdôvodnenie, že posily majú predovšetkým vystriedať vojakov, ktorí už dlhú dobu zaisťujú poriadok pred administratívnymi budovami v hlavnom meste, mnoho pokoja neprinieslo.
Zapája sa aj Kličko
Na rezignáciu vyzval Janukovyča aj opozičný líder a kandidát na prezidenta na voľby v roku 2015 Vitalij Kličko.
Ukrajina odstúpila od podpisu kľúčových dohôd s EÚ z „národnobezpečnostných“ dôvodov, pričom vláda pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska, čo vyvolalo masové protesty. Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb.
Situáciu sledujú aj slovenské politické strany
Strana SaS so sklamaním sledovala odloženie asociačnej dohody medzi
Ukrajinou a Európskou Úniou. Ukrajinu považujeme za dôležitého
ekonomického partnera, jej prosperita a politická stabilita je aj v záujme
občanov Slovenskej republiky.
Vývojom na Ukrajine však nie sme prekvapení. Prezident Viktor Janukovyč je
známy ako typický predstaviteľ ruských záujmov. Milióny Ukrajincov žili v
nádeji, že asociačná dohoda bude podpísaná a ich krajina vykročí na ťažkú
cestu ekonomických i politických reforiem.
„Je pochopiteľné, že dnes bránia budúcnosť svojej vlasti. Vyjadrujeme
podporu nespokojným občanom Ukrajiny a zároveň veríme, že protesty nielen
v Kyjeve sa zaobídu bez násilia a obetí. Prezident Janukovyč ešte má šancu
svoju chybu napraviť a asociačnú dohodu podpísať,“ vyhlásil predseda
strany SaS Richard Sulík.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.