V Európe už aj rifle na lízing. Ako sú na tom Španielsko a Holandsko?

rifle
PHOTO: Flickr.

Chceli by ste nové značkové rifle, ale v súčasnej ekonomickej situácii si to nemôžete dovoliť? Ale môžete! A netreba navštíviť Miletičku. Z peňazí čoraz viac vyžmýkaní Európania si môžu vziať rifle na lízing. Slušné nohavice v hodnote 100 eur vás pri 12 mesačnom kontrakte budú stáť 20 eur depozit a 5 eur na mesačných splátkach. Po roku sa rozhodnete, či ich odkúpite, vymeníte za iné, alebo vrátite.

Skvelý nápad. Možno sa dokonca chytí ECB a začne rifľové lízingy akceptovať ako kolaterál. Nech nikdy nemáte deravé vrecká!

V Španielsku poklesol počet registrovaných nezamestnaných o 2475 ľudí

Pozitívna správa stráca na lesku keď sa pozrieme na graf vývoja nezamestnanosti. Prípadne si prečítate správu ako IKEA spustila v Španielsku nábor 400 zamestnancov pre svoj nový obchod. Behom 48 hodín zavalilo jej stránku 20 000 uchádzačov a systém sa zrútil.

Holandsko prišlo o najvyšší rating v agentúre Standard & Poor’s

Holandsko minulý týždeň prišlo o najvyšší rating v agentúre Standard & Poor’s, a tak v nej ostávajú už len tri štáty eurozóny s hodnotením AAA – Nemecko, Fínsko a maličké Luxembursko. Niektoré štáty majú stlačenú brzdu viac, niektoré menej, a tak tie prvé hľadajú možnosť ako pribrzdiť tie druhé. Voličom sa totiž vlastné neúspechy ťažšie vysvetľujú, keď vaši susedia prosperujú. Francúzsko vytiahlo na scénu nový termín s názvom neférová sociálna konkurencia.

Viac..  Ján Figeľ: Slovensko a spojené brehy Atlantiku

Napríklad im príde nefér, že Nemci nemajú univerzálnu minimálnu mzdu (hoci to sa čoskoro asi zmení). Aj vďaka tomu majú Francúzi najvyššiu nezamestnanosť od roku 1997, zatiaľ čo Nemci najnižšiu od zjednotenia, a polovičnú oproti svojmu západnému susedovi. Ak by bola v Nemecku zavedená francúzska minimálna mzda, zhruba osem miliónov nemeckých zamestnancov by mohlo stratiť prácu.

Sociálny systém je témou aj z iných dôvodov. V Británii je už dlho horúca debata o východoeurópskych migrantoch a ich prístupe k dávkam. Nemecký súd v prelomovom prípade rozhodol, že rumunský pár rok neúspešne hľadajúci prácu v Nemecku má nárok na dávky z nemeckého sociálneho systému. To vyvolalo búrku nevôle. Sociálni áno, ale len k ľuďom s tým správnym pasom. Podobné nálady panujú aj vo Francúzsku a začína sa hovoriť o obmedzení sociálnej siete len pre domáce obyvateľstvo. Ale páni, takto tú európsku superfederáciu nevybudujeme!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu počas tohto mandátu

Blížia sa eurovoľby a niektorí sa ma pýtate, čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu …

Consent choices